„Irlandzka granica musi pozostać otwarta”

Kiedy na Florydzie w rezydencji Mar-a-Lago, która należy do Donalda Trumpa rozpoczęły się prace remontowe, uznano, że prezydent pogodził się już z porażką i w terminie opuści Biały Dom.

Sztab wyborczy urzędującego prezydenta, nadal utrzymuje, że doszło do oszustw podczas głosowania, jednak ponownie brak jest dowodów na poparcie tej tezy, a i sam Donald Trump, na ostatniej, bardzo krótkiej, bo 64-sekundowej konferencji prasowej, nie wspomniał nawet jednym słowem o wyborach, ani o oszustwach wyborczych.

Będąc w USA, nie trudno zauważyć, że coraz większą aktywność w przygotowaniach o przejęcia władzy wykazuje się prezydent elekt Joe Biden, który wczoraj udzielił wywiadu stacji RTÉ News. Irlandzcy dziennikarze zapytali przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej o kwestie bardzo ważne dla wyspy, więc chodzi o Brexit i możliwość utworzenia w jej ramach granicy pomiędzy Republiką a Irlandią Północną.

W odpowiedzi Joe Biden stwierdził, że widzi ogromne znaczenie dla utrzymania otwartej granicy na wyspie, nawet po Brexicie, a może przede wszystkim po nim. Dziennikarze RTÉ News, którzy przebywali razem z Joe Bidenem w Wilmington w stanie Delaware dopytywali o szczegóły, a wtedy przyszły prezydent powiedział:

– Nie chcemy strzeżonej granicy. Chcemy mieć pewność – pracowaliśmy zbyt ciężko, aby doprowadzić Irlandię do porządku. Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii, rozmawiałem z Taoiseachem, rozmawiałem z innymi, np. z Francuzami. Pomysł, by ponownie zamknąć granicę Północy z Południem, to po prostu nie jest w porządku, musimy pozostawić granicę otwartą. Irlandzka granica musi pozostać otwarta.

W rozmowie z RTÉ Joe Biden, przypomniał też swoje wcześniejsze słowa, kiedy przedstawiał członków nowej amerykańskiej administracji, a powiedział:

Ameryka wróciła i gotowa jest przewodzić światu.

46. prezydent USA dodał również:

– Ameryka gotowa jest stawić czoła przeciwnikom i głęboko współpracować z przyjaciółmi oraz sojusznikami.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE News

Polska-IE: Udostępnij
Wraca radio Christma
Wróci 5 poziom ogra
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian