Irlandzka gospodarka wciąż trzyma się mocno

O ile w Irlandii gospodarka Irlandii wciąż zachowuje tempo rozwoju i wszyscy spodziewają się, że PKB kraju za ten rok będzie w okolicach 5,4%, to całkiem inaczej sprawa wygląda w Unii Europejskiej, której ekonomia wyhamowuje.

To oczywiście zły prognostyk również dla Irlandii, gdyż może odczuć unijną recesję uderzona rykoszetem, ale do tego pozostało jej jeszcze trochę czasu i rząd w Dublinie może się zabezpieczyć, by UE, nie pociągnęła gospodarki wyspy na dno. Obecnie unijne PKB wynosi 2,7% i jest skorygowane w dół, ale intensyfikacja działań na Ukrainie lub przeciągająca się wojna, przynieść może kolejne obniżki, co stanie się czynnikiem wywołującym spadki ocen rozwoju.

Mówi się również, że ogólnoświatowa recesja z jej głębokimi skutkami już się rozpoczęła, a wskazaniami są m.in. ubiegłotygodniowe zawirowania na Wall Street, ale sytuacja może zmienić się również po przystąpieniu Szwecji oraz Finlandii do NATO, gdyż Rosja podejmie działania, które mogą zagrażać dużej części gospodarek Europy.

O ile Federacja Rosyjska wykorzysta w swojej walce z Zachodem węglowodory, unijna inflacja w tym roku może przekroczyć nawet 10%, a wielu komentatorów twierdzi, że przekroczy też poziom 12%. Będzie miał to wpływ na gospodarkę Irlandii, a ta nie jest samowystarczalna i wiele dóbr sprowadzanych jest z kontynentu europejskiego, więc za sprawą podnoszenia cen, po kieszeni dostaną również konsumenci z wyspy.

Na tym nie można zakończyć opisu przyszłości, bo zdrożeją nośniki energii, co dodatkowo będzie prowadzić do utraty kwot rozporządzalnych przez mieszkańców Europy i Irlandii, więc również to będzie czynnikiem ubożenia społeczeństwa Hibernii.

Prognozuje się jednak, że Irlandia pozostanie w gronie najszybciej rozwijających się gospodarek strefy euro, ale na ścieżkę dużych wzrostów powróci dopiero w 2023 roku. Wtedy też możemy odczuwać zmniejszający się poziom inflacji.

Niejednoznaczne są prognozy dotyczące bezrobocia w kraju, bo mówi się o możliwym wzroście, jednak obecnie sytuacja wygląda wręcz perfekcyjnie, bo ilość osób bez zatrudnienia w Irlandii spaść ma w tym roku do 4,6%, więc umownego zera. Rok przyszły to stopa bezrobocia na poziomie 5%, co nie będzie wynikiem złym, ale też znacznie niższym niż na kontynencie.

Bogdan Feręc

Źr: Eurostat/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Na głębokiej reces
Najgorsze lotnisko w
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська