Irlandzka gospodarka skurczy się o 8%

Komisja Europejska upubliczniła swoje prognozy gospodarcze dla krajów unijnych, a jest też w tym gronie Irlandia, dla której nie ma optymistycznych wiadomości, chociaż nie są one bardzo złe.

W tym roku ze względu na „specyficzne irlandzkie czynniki” gospodarka Irlandii skurczyć się na o 8%, a główny wpływ na taki wynik będzie miała pandemia koronawirusa i zbliżający się Brexit. Kolejnym powodem, z jakiego irlandzka gospodarka będzie stratna to zmiany w międzynarodowych podatkach, więc te trzy czynniki mocno dadzą się odczuć ekonomii wyspy. Nie jest też dobrze, jeżeli przyjrzymy się dalszej części raportu Komisji Europejskiej, bo i przyszły rok to niższy wynik ekonomiczny, ale Irlandia odbije się od kryzysowego dna i powinna wzrosnąć o 6%, co jednak daje w rozrachunku ogólnym stratę w wysokości ok. 2%.

Niezależnie od tych przewidywań unijnych ekonomistów, dużo mówi się o braku stabilności gospodarki Zielonej Wyspy, a i małej odporności na wydarzenia takie, jak np. zmiany w opodatkowaniu międzynarodowym. Problemem Irlandii jest obecnie nieprzygotowanie ekonomiczne do brexitu, a chociaż wcześniej było inaczej i rząd Republiki zgromadził środki na pomoc brexitową, czyli wsparcie dla firm, to spożytkował je na utrzymanie kraju w okresie pandemii wywołanej przez wirus Covid-19. Oczywiście z tego ostatniego punktu Komisja Europejska, nie czyni zarzutu wobec Dublina, a jedynie wspomina o tym fakcie.  

KE twierdzi, że w najbliższym okresie wrośnie na wyspie bezrobocie, które na stosunkowo wysokim poziomie utrzymywać się będzie przez dłuższy czas, ale wzrośnie też zadłużenie irlandzkiego państwa i nawet sektory uważane mają być w następnych miesiącach za motory gospodarki Irlandii, czyli medyczny i farmaceutyczny, nie będą w stanie wygenerować ani potrzebnych miejsc pracy, ani odpowiednich wpływów budżetowych, by kraj szybko wyszedł na prostą.

Długoterminowa stopa bezrobocia wg KE wynieść ma w Irlandii 7,5%, a analitycy z Unii Europejskiej spodziewają się powrotu do wartości sprzed kryzysu, czyli poniżej 5%, w ostatnim kwartale przyszłego roku. KE spodziewa się też wzrostu deficytu budżetowego w wysokości 5,5% w 2020 r., który spadnie do około 3% w roku 2021. Irlandzki wskaźnik długu publicznego liczonego do PKB osiągnie w tym roku 66,5%, natomiast w roku przyszłym 66,75%.

Złe prognozy i wartości wskaźników ekonomicznych obserwowane będą w całej Unii Europejskiej, dodają twórcy raportu, a i spodziewają się, że Irlandia będzie jednym z niewielu krajów unijnego bloku, który stosunkowo szybko stanie na nogi. Podobne wskaźniki, jak w przypadku Irlandii, widzimy w opracowaniach dla całej UE, bo jej gospodarka liczona ogółem skurczy się o 7,5 do 7,75 procent, a w przyszłym roku wzrośnie o 6,25%, czyli gospodarka Zielonej Wyspy, prezentować będzie zbieżne wyniki z rezultatami całej Unii Europejskiej.

Bogdan Feręc

Źr: KE

Polska-IE: Udostępnij...
Nożyczkowe podziemi
Penneys dementuje in
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish