Irlandzka gastronomia może trwale stracić 120 000 miejsc pracy

The Restaurants Association of Ireland (RAI) poinformowało o możliwych konsekwencjach koronawirusa, o ile rząd nie wprowadzi planu ratunkowego.

Wg Stowarzyszenia Irlandzkich Restauratorów, aż 120 000 miejsc pracy może być utraconych na wiele miesięcy, a nawet kilka lat, jeżeli programy, które w ramach pomocy zapowiada irlandzki rząd, nie będą skierowane do tego sektora w odpowiedzi na jego potrzeby. Chodzi głównie o pomoc w zakresie ożywienia ruchu restauracyjnego, ułatwienia podatkowe, ale i wyraźną pomoc w przywracaniu miejsc pracy dla osób, które wcześniej zatrudnione były w branży gastronomicznej.

Restauratorzy spodziewają się, że rząd wsłucha się w ich potrzeby i zgodnie z wysuwanymi postulatami, wdrożony zostanie plan naprawczy, a ten zawiera dziewięć istotnych dla całej branży punktów.

Obecnie najważniejsze dla restauratorów są obniżki podatków, w tym podatku od towarów i usług VAT, pomoc w zakresie obniżenia kosztów prowadzenia działalności, czyli m.in. obniżki lub dopłaty do czynszów, ale ważne jest, aby restauratorzy otrzymali wsparcie wynagrodzeń dla zatrudnionych w tym sektorze osób.

Dyrektor generalny Restaurants Association of Ireland Adrian Cummins powiedział:

Nasz plan, który jest jedynym realnym rozwiązaniem dla restauracji, dotyczy poszczególnych biur ministrów i departamentów. Szukamy pilnych działań w celu ratowania i ożywienia naszej branży, ponieważ dziewięć z dziesięciu restauracji pozostanie na stałe zamkniętych w nadchodzących miesiącach, jeżeli nie doczeka się pilnych interwencji rządu.

Z opinii RAI wynika, że obecnie 90% restauracji jest zamkniętych i nie ma nadziei, aby ponownie mogły zostać uruchomione w najbliższych miesiącach, ponieważ większość właścicieli tych miejsc, nie ma już środków na opłaty czynszowe i pierwsze wypłaty dla pracowników. Restauratorzy nie spodziewają się również, iż w chwili otwarcia tych miejsc, pojawią się w nich klienci, aby możliwe było pokrycie wszystkich kosztów prowadzenia działalności.

Plan naprawczy dla sektora gastronomicznego powstał po konsultacjach, jakie z prawie 3000 restauratorów przeprowadziła RAI i został już przekazany posłom oraz senatorom, a i trafił na biurka odpowiednich ministrów.

Przyznać jednak trzeba, że restauratorzy mają dosyć wysokie wymagania, bo żądają np. obniżenia podatku VAT do stawki 0% na okres całej pandemii i rok po jej zakończeniu, natomiast w kolejnych pięciu latach, maksymalnej stawki podatku od towarów i usług dla tej branży w wysokości 9%. Restauratorzy chcą również wprowadzenia moratorium na spłaty kredytów zaciągniętych w bankach – na cały okres do wynalezienia szczepionki na koronawirusa, ale i obniżenia stóp procentowych od kredytów, które zgodne będą z oprocentowaniem stosowanym przez Europejski Bank Centralny. Właściciele restauracji, kawiarni i barów chcą jednocześnie wypłat odszkodowań wynikających z ubezpieczeń, za okres pandemii, gwarancji wysokości stawek ubezpieczeń i czasowego zwieszenia składek ubezpieczeń, na okres pandemii.

Restauratorzy chcą także sześciomiesięcznego wsparcia rządu w zakresie utrzymania płynności finansowej, a także zawieszenia dochodzenia wierzytelności na ten sam okres. Sektor gastronomiczny chciałby także zniesienia płatnych licencji na wystawianie ogródków przed restauracjami, kawiarniami i barami, a ten przepis miałby obowiązywać przez jeden rok od chwili ponownego uruchomienia działalności. Branża domaga się również udzielenia jej rabatu na podatek dochodowy od osób prawnych za 2019 r., odroczenia wpłat podatku VAT i wyraźnej zapowiedzi przed złagodzeniem przepisów dotyczących blokowania restauracji w okresie czterech tygodni wcześniej.

Bogdan Feręc

Źr: RAI

Polska-IE: Udostępnij...
Niezauważalni bohat
Jakie ograniczenia p
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish