Irlandzka firma opracowuje szybki test

Kiedy cała Unia Europejska przygotowuje się na kolejny pełny „lockdown”, Irlandia jest na całkiem innym etapie i pomimo krytyki, jaka wylewała i wylewa się na rząd, ma pozytywne wyniki w walce o obniżenie ilości zakażeń.

Ostatnie dane wskazują, iż mamy wyraźny postęp w tym zakresie i nawet facebookowo-twitterowe, komentarze, a i kpiny części społeczeństwa, nie są w stanie tego zmienić, bo nie mają żadnych realnych podstaw. Są jednocześnie miejsca w Irlandii, gdzie wskaźnik zakażeń jest nadal stosunkowo wysoki, więc Dublin, wciąż musi rozwiązać swoje problemy z transmisją wirusa, ale to też sprawa do załatwienia.

Ważniejszą informacją jest natomiast ta, że już wkrótce, możemy mieć rodzimy test na obecność przeciwciał koronawirusa, a ten będzie dawał szybkie wskazania.

Irlandzka firma Assay Genie prowadzona przez dyrektora generalnego Colma Ryana i dyrektora technicznego Seana Mac Fhearraigha poinformowała, że opracowuje właśnie 15-minutowy test, który będzie dostępny w aptekach. Test wykrywać będzie antygeny SARS-CoV-2, co będzie wskazaniem, czy osoba poddana testowi, powinna zgłosić się na pełne badania w tym kierunku, czy może być spokojna, gdyż nie jest potencjalnie zakażona.

Co istotne, test będzie raczej tani, a jego twórcy uważają, że koszt jednostkowy to od 15 do 25 euro i będzie to najtańszy produkt na rynku. Jak przekonują dyrektorzy Assay Genie, inne testery do wykrywania antygenów koronawirusa, jakie można nabyć na irlandzkim rynku, są nawet siedem razy droższe.

Irlandzki test powinien znaleźć się w aptekach w krótkim czasie, ponieważ prace są już na ukończeniu. Właściciele dublińskiej firmy dodają, iż będzie on bardzo pomocny w ograniczeniu ilości zakażeń, albowiem daje wynik w krótkim czasie, a wtedy, osoba zakażona, może podjąć kroki, w celu ograniczenia kontaktów.

Testery firmy Assay Genie mają mieć skuteczność, czyli dawać poprawny wynik badania na poziomie 92 – 98%.

Jak wynika z oczekiwań firmy Assay Genie, spodziewa się, że ich testem zainteresuje się irlandzki rząd, a sama firma, stanie się głównym dostawcą testerów na tutejsze lotniska.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Krwiopijczy biznes,
Ogromny koszt wdroż
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian