Irlandzka blokada do Bożego Narodzenia?

Rząd nakreślił ścieżkę, którą będzie kroczył w walce z koronawirusem, a jej założenia opierały się na programie szczepień.

Niestety już teraz wiadomo, że założenia, nie będą zrealizowane, bo szczepionek jest zbyt mało, aby w przewidywanych terminach, zaszczepić większość mieszkańców Irlandii. W związku z tym gabinet ponownie zmuszony został do podjęcia działań, które przemodelują cały system ochrony społeczeństwa przed zakażeniami, a to oznacza, że szybko z tego wszystkiego nie wyjdziemy.

Pierwszym krokiem na drodze zmian będzie 5 kwietnia, bo to tego dnia obowiązywać mają ograniczenia poziomu piątego, ale już teraz wiemy, że odmrożenie gospodarki, będzie wręcz symboliczne.

Przegląd ograniczeń i możliwość ich zniesienia, uzależniony ma być od kilku czynników, więc przede wszystkim od ilości zakażeń i zachorowań na Covid-19, a ich obecna ilość wskazuje, że dobrze nie jest i raczej nie należy się spodziewać, że cokolwiek się zmieni. Chociaż i tu nie można mieć pewności. O ile gabinet pójdzie zapowiadaną drogą, to obniżenie poziomu do czwartego, jest jeszcze możliwe, ale bardziej prawdopodobna stała się modyfikacja ograniczeń poziomu piątego, więc zezwolenie na otwarcie inwestycji budowlanych, niektórych sklepów, a te działać będą prawdopodobnie w formule „kliknij i odbierz”, a i zwiększenia dystansu, na jaki będzie można oddalać się od domu. Teoretycznie możliwe jest też wydanie zezwolenia na uprawianie sportów na świeżym powietrzu, w tym uruchomienie pól golfowych i kortów tenisowych, ale to najmniej prawdopodobna opcja.

Niezależnie od tych spekulacji, rząd daje nam też sygnał, że mini lub maxi „lockdown”, może pozostać z nami na dłużej. Sugestia jest wyraźna, chociaż przedstawiona w formie zawoalowanej, ale uzależnianie wszystkiego od ilości osób zaszczepionych, kiedy wakcyn brakuje, to nic innego, jak wskazówka, że blokada będzie trwać. Tak może się dziać nawet do jesieni, a nie jest wykluczone, że i do kolejnych świąt Bożego Narodzenia, gdyż nie zanosi się, by ilość dostarczanych na wyspę szczepionek, miała się w najbliższym okresie zwiększyć.

W związku z tym, czy to się jeszcze komukolwiek podoba, czy nie, nie powinniśmy przyzwyczajać się do myśli i łagodzeniu ograniczeń, bo o ile tak będzie się dziać, to przejście do poziomu choćby trzeciego, a to ten daje więcej swobód, potrwa ładnych kilka miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Uczniowie wrócą do
Czy produkty wegańs
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian