Irlandzka ambasada wróci na Ukrainę

Kiedy sytuacja na Ukrainie stała się na tyle niebezpieczna, że uznano, iż zagraża irlandzkim dyplomatom, wycofani zostali oni do kraju, by z wyspy udzielać pomocy w formie zdalnej.

Teraz gdy w niektórych rejonach Ukrainy mamy do czynienia z lekkim uspokojeniem wojennych nastrojów, nie ma już wysokiego stopnia zagrożenia, a pracownicy Ambasady Republiki Irlandii przygotowują się na powrót do Kijowa. Nie będzie to jednak powrót w wielkim stylu, a prowadzony ma być etapami, więc w pierwszym okresie pracownicy ambasady przeniesieni zostaną do Warszawy, skąd pomagać będą Irlandczykom, którzy pozostali na Ukrainie. Będą też koordynować działania pomocowe, jakie prowadzone są w kraju i przekazywać wszelką pomoc humanitarną kierowaną z Irlandii na Ukrainę.

Departament Spraw Zagranicznych zaznacza, że przeniesienie do Warszawy, pomoże w lepszym zajęciu się sprawami konsularnymi, ale będzie też wyraźniejszym wsparciem dla osób z Irlandii, które pozostały w kraju ogarniętym wojną.

Kijowska Ambasada Republiki Irlandii w Warszawie nadal pracować będzie zdalnie, co podkreśla się w komunikacie irlandzkiego MSZ, a stwierdzono również:

–  Departament Spraw Zagranicznych kontynuuje przegląd sytuacji i prowadzi niezbędne planowanie bezpieczeństwa i działania awaryjne w związku z możliwym ponownym wjazdem urzędników na Ukrainę.

Obecnie na Ukrainie pozostaje ok. 30 Irlandczyków, a mogą oni kontaktować się z irlandzkimi władzami poprzez placówki dyplomatyczne, które pozostały w zaatakowanym przez Rosjan kraju, czyli przez ambasady Polski, Gruzji oraz Estonii.

Bogdan Feręc

Źr: DFA

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia wyda więce
Bułgaria stawia uch
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська