Irlandia zyskała 215 mln € na brexicie

Irlandzki Urząd Skarbowy opublikował roczny raport o przychodach, a w tym znalazła się rubryka, która mówi, o wpływach z tytułu opłat celnych pochodzących ze współpracy z Wielką Brytanią.

Revenue zaznacza, że zwiększył się poziom biurokracji w zakresie handlu z Wielką Brytanią, ale i zwiększyły się wpływy do budżetu. Tylko cła importowe z Wielkiej Brytanii, dały Irlandii dodatkowe 215 mln €, z całej wartości ceł, a te opiewają na kwotę 526 mln €, które pobrane zostały za towary pochodzące spoza UE. W zestawieniu za ubiegły rok podkreśla się, że cła z Wielkiej Brytanii, nie dotyczą obrotów handlowych wewnątrz wyspy, więc towarów pochodzących z Irlandii Północnej, bo te, wciąż zwolnione są z opodatkowania celnego. Revenue dodaje, że nowe przepisy celne, które zaczęły obowiązywać w chwili wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zmniejszyły do tej pory import towarów z Królestwa do Irlandii o 45%, ale import z Irlandii Północnej, wzrósł o 100%.

Obecnie nie można jeszcze mówić, że Republika, odczuwa pełnię skutków brexitu, bo opóźnienia we wprowadzaniu przez Zjednoczone Królestwo niektórych przepisów, nie dały całej skali trudności, jakich się oczekuje. Revenue uważa jednak, że tak stanie się już w tym roku, więc dodatkowe ograniczenia, jakie się pojawią, będą w większym stopniu utrudniać współpracę z Wielką Brytanią.

Duże kłopoty irlandzcy importerzy mogą zacząć odczuwać, o ile nie uda się pomyślnie zakończyć trwającej rundy negocjacji pomiędzy UK a UE, więc przepisy, o które walczy Londyn, nie będą tymi, które uzgodnione zostały w ramach umowy wyjściowej. Podobnie stać się może, jeśli gabinet Borisa Johnsona, zastosuje klauzulę Artykułu 16., więc jednostronnie wypowie umowę brexitową.

W 2021 roku, jako podlegające cłom importowym z Wielkiej Brytanii, zgłoszono irlandzkim organom celnym 18 milionów przesyłek, a o ile nic nie zmieni się w przepisach, Revenue spodziewa się, że takich zgłoszeń będzie w tym roku znacznie więcej. Handel na linii Wielka Brytania – Republika Irlandii, mogą jednak zmienić działania brytyjskich władz, które dążą, by ograniczyć możliwość swobodnego przepływu towarów z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii, co z kolei silniej dotknie importerów i eksporterów z Republiki.

Revenue podkreśla, że 86% towarów z państw objętych opłatami celnymi, przechodziło odprawę graniczną bez dodatkowych kontroli, więc spawy kończyły się wyłącznie na sprawdzeniu dokumentów. 11% wymagało szczegółowych kontroli granicznych i celnych.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dawka przypominając
Varadkar nazywa Sinn