Irlandia zwiększy wydatki na obronność?

Wicepremier Leo Varadkar i prowadzone przez niego ugrupowanie zwróciło się do parlamentu, aby wraz z rządem zwiększył wydatki na obronność państwa.

Wicepremier Varadkar powiedział w Dáil, że Irlandia, musi odzyskać skuteczne możliwości patrolowania swojej przestrzeni morskiej i powietrznej. Patrole muszą być częste, a jednocześnie prowadzony musi być ciągły nadzór elektroniczny przestrzeni wokół wyspy, bo tego wymaga sytuacja. Mówiąc dalej, Varadkar podkreślił, że wyspa, nie może wciąż opierać swoich zadań wojskowych na neutralności, bo takie postępowanie, może doprowadzić do tragedii, jaka obserwowana jest na Ukrainie.

Nie można też zakładać, że sojusznicy wojskowi, czyli Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przyjdą Irlandii z pomocą, a sam atak na niepodległy kraj pokazuje i „powinna być sygnałem alarmowym, by być gotowymi do obrony naszego systemu”, dodał Varadkar.

W podobnych słowach wypowiedział się członek Fine Gael poseł Niale Richmond, którego zdaniem Irlandia powinna potrafić się obronić przed „nieustannie zmieniającą się perspektywą potencjalnych agresorów”. Poseł Richmond wyraził też opinię, iż należy realnie podchodzić do spraw obronności Irlandii, a sprzęt, jaki powinien się tu znaleźć, nie musi być wcale użyty, ale stać się elementem dającym spokój ducha. Irlandia wg posła Richmonda powinna też przeprowadzić w najbliższym czasie szeroką debatę, a w tej odpowiedzieć sobie na pytania, z jakiej strony pojawiają się zagrożenia, więc obecnie ze strony Rosji, Chin, przestępców narkotykowych i grup terrorystycznych.

Odmienne zdanie ma natomiast działacz antywojenny John Molyneux, który powiedział z pełną otwartością, że Fine Gael i inne siły polityczne w kraju, dążą do „podważenia zasady irlandzkiej neutralności, która służy krajowi od 70 lat”.

John Molyneux:

– Nie podoba im się to, iż chcą, abyśmy byli w NATO i imperialnej UE…, a najlepszym na to dowodem jest to, co dzieje się w Shannon, gdzie ułatwialiśmy amerykańskie wojny i wszelkiego rodzaju straszne akcje wokół świata od wielu lat. To jest zasłoną dymną dla czegoś, co irlandzki establishment próbuje zrobić od dłuższego czasu. Mówią mi, daj spokój, to głupie. Nie sądzę, że o to chodzi. Oczywiście nie aprobuję międzynarodowych karteli ani ISIS, ale on [Richmond], po prostu rzuca te straszne słowa. Rosyjski atak na Ukrainę jednoznacznie potępiam. To, co się dzieje, jest absolutnie straszne, ale nie możesz używać tego jako wymówki, by podważyć irlandzką neutralność. Nie ma żadnych perspektyw, by Rosja zaatakowała Irlandię. Dlaczego mieliby i jak mogliby [to zrobić] z całą Europą pomiędzy? Ukraina ma granicę z Rosją, więc nie ma tam paraleli. A gdyby tak było – bądźmy szczerzy – jeśli maszerowali przez Europę, podbili Europę, pokonali Wielką Brytanię i przybyli tutaj, niezależnie od tego, czy zwiększycie nasze wydatki do 3 miliardów euro, czy cokolwiek to jest [nie miałoby to żadnego znaczenia].

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Micheál Martin: Ode
Dr Szewko: Nie bę
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська