Irlandia została uznana za szóstą najlepszą demokrację na świecie

The Economist Intelligence Unit przeprowadziła badanie, w którym sprawdzano stan demokracji w 165 krajach na całym świecie.

Zaskoczenia nie było i pierwsze trzy miejsca, jak działo się to rok wcześniej, zajęły Norwegia, Islandia i Szwecja, które także w 2018 roku były pełne demokracji. Kolejne miejsca w Indeksie Demokracji przypadły Nowej Zelandii, Danii i Kanadzie, a Irlandię sklasyfikowano na pozycji szóstej, dodajmy, że bardzo wysokiej.

Za Zieloną Wyspą znalazły się takie kraje europejskie jak Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania i Polska, a Irlandia wysforowała się na czoło stawki dzięki swobodom obywatelskim i procesowi wyborczemu.

Kilka państw europejskich uznano za posiadające „wadliwą demokrację” i do tej grupy zaliczono Portugalię, Włochy, Francję i Grecję.

Indeks Demokracji bada wiele sfer życia kraju, a przede wszystkim kontroluje się proces wyborczy, pluralizm, swobody obywatelskie, funkcjonowanie rządu, udział mieszkańców w życiu politycznym i to, czego niekiedy brakuje w niektórych państwach, czyli kulturę polityczną.

Na podstawie otrzymanych wyników, poszczególne kraje klasyfikuje się do jednej z czerech grup, a tymi są:

– Pełna demokracja

– Wadliwa demokracja

– Reżim hybrydowy

– Reżim autorytarny

W ujęciu ogólnym 42 kraje odnotowały spadki ich wyników w stosunku do roku 2017, a 48 wzrost. Co powiedzieć trzeba z przykrością, zaledwie 4,5% klasyfikowanych państw, zaliczono do grupy pełnej demokracji.

Bogdan Feręc

Źr: The Economist Intelligence Unit
Znajdź nas:

Community Employment
Zmiana pogody już w
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn