Irlandia zjednoczy się szybko?

W Irlandii Północnej coraz częściej i głośniej mówi się o zjednoczeniu wyspy, a wydaje się, że ostatnie kilka tygodni stało się wręcz eksplozją działań zjednoczeniowych.

Wg wybranego do brytyjskiego parlamentu posła z South Down w Irlandii Północnej Chrisa Hazzarda, już nie tylko politycy chcą zająć się jednoczeniem irlandzkiej wyspy, bo i społeczeństwo coraz wyraźniej mówi o takim rozwiązaniu. Katalizatorem działań zjednoczeniowych ma być też ostateczne wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej, a tego duża część mieszkańców Irlandii Północnej obawiać ma się bardziej, niż innych wydarzeń związanych z powrotem czasu chaosu i niepokoju.

Poseł Hazzard wezwał więc rząd Republiki Irlandii, aby włączył się prace nad utworzeniem ram planu zjednoczenia, co będzie odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców całej wyspy.

MP Chris Hazzard:

– Jest oczywiste, że na całej wyspie rośnie zapotrzebowanie na irlandzką jedność, a rozmowy na ten temat są w toku. Od wielu lat wzywano do powołania forum lub innego organu w celu omówienia zjednoczenia, co jest dowodem na rosnące zainteresowanie jednością, a nacjonaliści chcą działania, nie tylko słów. Ludzie chcą, aby rząd Irlandii wywiązywał się ze swoich obowiązków wynikających z Porozumienia Wielkopiątkowego, w tym z jego postanowienia dotyczącego referendum w sprawie jedności Irlandii. Teraz musimy zobaczyć, jak irlandzki rząd aktywnie rozpoczyna poważne przygotowania do zjednoczenia Irlandii. Powinno to obejmować powołanie wspólnego Komitetu Oireachtas ds. Jedności Irlandii, zwołanie Zgromadzenia Obywatelskiego reprezentującego wyspę oraz opublikowanie białej księgi w sprawie jedności Irlandii. Nadszedł czas, aby irlandzki rząd zaczął działać.

Słowa posła Hazzarda skłaniają do refleksji, a wniosek w tej sprawie może być tylko jeden, iż zarówno gabinet w Dublinie, jak i rząd w Belfaście, zostaną zmuszone, do znacznego przyspieszenia prac, które w konsekwencji, mogą doprowadzić do utworzenia tzw. Wielkiej Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish