Irlandia zgodzi się na kontrolę szyfrowanych wiadomości

Austria zaproponowała projekt unijnej ustawy, która zezwalać będzie rządom unijnym na kontrolowanie szyfrowanych wiadomości.

Obecnie, jeżeli wiadomość przesyłana jest w formie szyfrowej, odbiorcą może być wyłącznie osoba, do której ta jest skierowana. To jednak może się wkrótce zmienić, jeżeli Rada Europy, przyjmie austriacką propozycję, a ta, zyska akceptację państw należących do Unii Europejskiej. Rezolucja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na poziomie unijnym, ale i uzyskanie równowagi, co stało się potrzebą w kontrolowaniu niektórych informacji, przekazywanych w technologii szyfrowej. Z takiej, chociaż prostej, korzysta wiele komunikatorów internetowych, a te dostępne są w Internecie i wykorzystywane często przez organizacje o zabarwieniu terrorystycznym oraz osoby z tzw. półświatka.

Z technologii szyfrowania wiadomości korzystają obecnie przede wszystkim WhatsApp i Signal, więc te aplikacje, najczęściej uznawane są za mogące służyć do komunikowaniu się osób, zagrażających bezpieczeństwu państwowemu.

Jak informuje The Times, irlandzki rząd poparł już inicjatywę, co prowadzi do wniosku, że poprze ją również na forum europejskim i zagłosuje za przyjęciem ustawy. Wtedy, kontrola państwa nad użytkownikami komunikatorów wykorzystujących szyfrowy system transmisji danych, będzie jeszcze większa, a i będzie się to dziać oficjalnie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Czy Irlandia zlikwid
Rząd powinien zniec
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian