Irlandia zatwierdzi umowę handlową

Rząd Republiki Irlandii zbierze się jutro, aby przyjąć lub odrzucić warunki, jakie wynegocjowane zostały podczas rokowań w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

Irlandzki gabinet zadowolony jest, że część wymiany handlowej na linii Irlandia – Wielka Brytania będzie odbywać się w ruchu bezcłowym, a i na większość towarów, nie będzie kontyngentów. Irlandczycy będą mogli również mieszkać, studiować oraz pracować na obszarze Wielkiej Brytanii i co ważne, takie udogodnienia dotyczyć mają wyłącznie Irlandii, gdyż inne państwa członkowskie, objęte zostaną odmiennymi zasadami w tym zakresie.

Wprowadzone zostaną po 31 grudnia 2020 roku nowe procedury celne, więc dokumenty graniczne, ale by ułatwić całą procedurę, działać zacznie elektroniczny system graniczny, czyli sama odprawa na przejściach, prawdopodobnie ograniczy się do sprawdzenia dokumentów i wyrywkowej kontroli.

Nieco inaczej sprawa wyglądać będzie podczas prywatnych podróży i w portach morskich oraz na lotniskach, każdy pasażer, przejdzie kontrolę paszportową, chociaż dla osób z irlandzkim i brytyjskim paszportem, będzie ona uproszczona. Polacy mieszkający na wyspach, ale też inne narodowości, które podróżować będą z Irlandii do UK lub w odwrotnym kierunku, przejdą normalną procedurę graniczną.

Jak zapowiedział wicepremier Leo Varadkar, resort biznesu i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rekomendować będą gabinetowi, aby umowę przyjął, co da irlandzkim posłom do Parlamentu Europejskiego sygnał, by i oni na polu unijnym, zagłosowali za przyjęciem umowy.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Szkocja odrzuci umow
Z Irlandii zniknie a
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian