Irlandia zaczyna mieć problemy rodzinno-psychiczne

Stan domowej izolacji zaczyna negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i do organizacji pomocowych oraz poradni telefonicznych dzwoni coraz większa liczba mieszkańców kraju.

Z doniesień wynika, że w kraju skokowo wzrosła ilość połączeń z organizacjami pomocowymi i liniami telefonów zaufania, z którymi kontaktują się osoby, przebywające w izolacji od kilku tygodni. Z linii pomocowych korzystają zarówno osoby samotne, jak i członkowie rodzin, a w obu przypadkach, zaczynają mieć problemy natury psychologicznej.

O ile single odczuwają najczęściej samotność i brak kontaktu z innymi osobami wywołuje u nich przejściowe stany depresyjne, to całkiem inaczej dzieje się w przypadku osób mieszkających w większych grupach.

Problemy pojawiają się wśród rodzin bezdzietnych, które zmuszone zostały do 24-godzinnego przebywania ze sobą, co powoduje tarcia między partnerami, a niejednokrotnie dochodzi też do sprzeczek i drobnych jeszcze awantur. Podobnie jest w przypadku rodzin z dziećmi, o czym mówią osoby pracujące przy liniach telefonów zaufania, ale tutaj częściej rodzice mają „dosyć” swoich dzieci, chociaż i współmałżonkowie zaczynają być dla nich dużym obciążeniem.

Specjaliści mówią, iż w takich przypadkach, można sobie jednak radzić i wystarczy w chwilach napięcia, opuścić na jakiś czas mieszkanie, by zmienić otoczenie, co pozwoli na rozładowanie nerwowej atmosfery. Niestety niekiedy, nie jest możliwe takie działanie, więc wtedy najlepiej będzie odizolować się od domowników, słuchając muzyki, oglądając w samotności film lub o ile jest taka możliwość, przeczytać kilka rozdziałów ulubionej książki.

Można także zadzwonić do przyjaciółki lub przyjaciela, skorzystać z pomocy specjalisty z linii pomocy, a i oddać się ulubionym zajęciom domowym, jednak prosząc domowników, by przed krótką chwilę zajęli się swoimi sprawami.

Można też zająć się pracą twórczą, niezależnie od tego, czy posiada się jakieś talenty, czy też nie, bo to w doskonały sposób zabija nudę, a i rozładowuje napięcie.

Bogdan Feręc

Źr: Mental Help Line  

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish