Irlandia wyda więcej na obronność

Wojna na Ukrainie obnażyła słabość obronną wielu państw europejskich, które przez lata polegały na sojuszach, ale nie inwestowały we własne siły zbrojne.

Wojna stała się też dla polityków z Europy i świata usprawiedliwieniem, że pieniądze wydawane na wojsko oraz jego uzbrojenie muszą być wyższe, więc rządy proponują powiększone budżety obronne, a parlamenty akceptują to bez szemrania. Tak samo stanie się niebawem w Irlandii, bo już zapowiedziano zwiększenie ilości pieniędzy dla Sił Obronnych Republiki, ale co istotne, nie ma sprzeciwu opozycji, więc wydaje się, że propozycje ministra obrony Simona Coveneya, przejdą przez obie izby irlandzkiego parlamentu bez najmniejszych problemów.

W przypadku Irlandii nie będzie też nagłego zwiększenia wydatków państwa na podniesienie potencjału obronnego, a jak już zapowiedziano, proces rozłożony będzie na przynajmniej kilka lat, chociaż eksperci twierdzą, że upłynie przynajmniej jedno dziesięciolecie, zanim irlandzka armia stanie się taką, jakiej wymaga obecna sytuacja.

W propozycji ministra Coveneya zawarte są też programy rozwojowe irlandzkich Sił Obronnych, a będzie to zwiększenie ilości żołnierzy, ale też zakup nowoczesnego sprzętu obronnego, w tym monitorującego obszary morskie i powietrzne. Mniej pieniędzy przeznaczone zostanie na dozbrojenie, bo w tym przypadku Departament Obrony musi stosować się do przepisów międzynarodowych, i jako kraj neutralny, nie może mieć zbyt dużej ilości broni ofensywnej.

Proces zwiększania wydatków na obronność przyspieszyć chce natomiast Komisja Oireachtas ds. Sił Obronnych, więc rekomenduje, aby wydatki podnieść w zaledwie trzy lata, czyli pełną proponowaną kwotę zwiększającą finansowanie dać już w 2025 roku. Komisja jest zdania, a tego niezmiennie broni od lutego ub. roku, że „Siły Obronne Irlandii, nie są w stanie wiarygodnie obronić kraju przed atakiem”. Zaproponowano jednocześnie, aby budżet Departamentu Obrony w zakresie Sił Obronnych zwiększyć do 3 mld € rocznie, czyli miałby być wyższy o 2 mld € w stosunku do obecnego. Jak dodali członkowie Komisji, będzie to wtedy odpowiadać budżetom na obronność małych państw europejskich i będzie to zgodne z wytycznymi.

W tej sprawie minister obrony Simon Coveney powiedział, że swoje propozycje zwiększenia budżetu na obronność przedstawi gabinetowi w przyszłym miesiącu, ale raczej będą one niższe od tych, jakie zaproponowała Komisja ds. Sił Obronnych. Mówi się, że kwota wydatkowana na obronność Irlandii może zwiększyć się do 2, a najwyżej do 2,5 miliarda euro rocznie i podniesienie wydatków na takim poziomie rekomendować ma minister Coveney.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niższy VAT na prąd
Irlandzka ambasada w
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська