Irlandia współpracuje z wrogiem USA

Wojna gospodarcza USA z Chinami przybrała obecnie niebezpieczny obrót, bo może uderzyć rykoszetem w Republikę Irlandii.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się opinie amerykańskiej administracji, które teraz potwierdza rzecznik Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Republice Irlandii, iż chiński Harbin Institute of Technology (HIT), wciągnięty został na „listę podmiotów”, co do „których są uzasadnione podejrzenia, iż są zaangażowane, lub stwarzają znaczące ryzyko bycia, lub angażowana się w działania sprzeczne z bezpieczeństwem narodowym lub interesami polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”.

To ważna kwestia dla Irlandii, bo może wpłynąć na stosunki zarówno na linii Dublin – Waszyngton, jak i na stosunku Dublina z Pekinem, a wiąże się ze współpracą Irlandii z Chinami. Od dawna wiadomo, że Harbin Institute of Technology współpracuje na niwie naukowej z kilkoma instytutami i uczelniami z Zielonej Wyspy, więc uznanie chińskiego Instytutu za „stwarzający ryzyko dla bezpieczeństwa USA”, może odbić się na współpracy z irlandzkimi uczelniami.

Stwierdzenie USA stawia też w niezręcznej sytuacji Irlandię, jako kraj głęboko zaangażowany we współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, bo o ile amerykańska administracja pójdzie o choćby jeszcze jeden krok dalej, to może się okazać, że i Zielona Wyspa stanie się wrogiem Ameryki.

Rzecznik Ambasady USA w Irlandii powiedział The Times, że HIT, próbował wykraść i wykorzystać amerykańską technologię, więc wciągnięty został na listę „podmiotów niebezpiecznych” dla USA.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij...
Zieloni nie zyskają
Można lecieć na wa
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish