Irlandia wspierać będzie Ukrainę w dążeniu do przystąpienia do UE

Wizytujący Ukrainę minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii Simon Coveney podkreślił, że Irlandia wciąż z pełną mocą wspierać będzie Ukrainę w planach przystąpienia do Unii Europejskiej, a także nie sprzeciwi się podczas głosowania wniosku o przyjęcie tego kraju do UE.

To ważna deklaracja, jaka pojawiła się w czasie, gdy niektóre z państw członkowskich, sceptycznie wypowiadają się o przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej, a na plan pierwszy wysuwają kwestie warunkowości, więc spełnienia wszelkich wymogów, jakimi charakteryzować się powinien kandydat, by zostać przyjętym do europejskiej wspólnoty.

Te słowa są natomiast krytykowane i podkreśla się, że o ile taka obrana będzie droga, to Ukraina przez kolejne kilkanaście albo kilkadziesiąt lat nie będzie członkiem UE, gdyż odbudowa z powojennych zniszczeń, blokować będzie kilka z warunków przyjęcia do Unii.

Minister Coveney opowiadał też o zniszczeniach, jakie zastał na Ukrainie, a wizytując Buczę, mówił o tragedii ukraińskiego narodu i o tragedii ludzi, którzy stracili bliskich podczas ostrzałów miast i wsi. Coveney jest też przekonany, że masowe groby, jakie odkryto m.in. w Buczy, mogą być podstawą do twierdzenia, iż dokonana została zbrodnia przeciwko ludzkości, chociaż to powinno wyjaśnić śledztwo. Zebrane materiały zdjęciowe, filmowe i zeznania naocznych świadków, uprawdopodabniają jednak twierdzenie, że Rosjanie złamali wszelkie konwencje i dopuścili się zbrodni wojennych. Irlandia stoi również na stanowisku, iż odpowiedzialnych za akty przemocy na Ukrainie, powinno się osądzić i objąć pełnym ostracyzmem międzynarodowej opinii publicznej, co zaznaczył minister Coveney.

Podczas wizyty na Ukrainie minister mówił również, że jego obecność jest gestem irlandzkiej solidarności wobec zaatakowanego przez Federację Rosyjską kraju, natomiast sama wizyta odbyła się na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby i została zaplanowana w zaledwie 10 dni.

Szef ukraińskiego MSZ podziękował ministrowi Coveneyowi za przyjazd, złożył też na jego ręce podziękowania dla irlandzkiego narodu, który wspiera Ukrainę na wiele sposobów, w tym przyjmując uchodźców wojennych. Minister Kuleba dziękował za pomoc humanitarną, jaką do jego kraju wysyła Irlandia, ale i za wsparcie finansowe oraz wojskowe.

Minister spraw zagranicznych i obrony Republiki Irlandii rozmawiał też z ukraińskimi urzędnikami o kolejnych pakietach sankcji, jakie powinny zostać nałożone na Federację Rosyjską, bo wciąż się uważa, że to najlepsze rozwiązanie, aby zmusić Rosję do pełnego odwrotu. Irlandia prezentuje też stanowcze, acz zachowawcze stanowisko w kwestii zerwania współpracy z Federacją Rosyjską, chociaż nie wyklucza możliwości ograniczenia kontaktów gospodarczych w dłuższym okresie.

W wizycie towarzyszyła ministrowi Coveneyowi ambasador Republiki Irlandii w Kijowie Thérèse Healy, a sam minister przyjechał do stolicy Ukrainy bezpiecznym transportem wojskowym. Na zakończenie swojego pobytu na Ukrainie minister Coveney zapowiedział, że złoży obszerny raport w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w której Irlandia jest niestałym członkiem.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia nie musi by
Tradycyjne irlandzki
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська