Irlandia wkrótce otrzyma ponad 1 miliard euro

Początkowo Irlandia w ramach alokacji środków otrzyma 1,05 euro z brexitowego funduszu rezerwowego, a kolejne transze przelane zostaną w przyszłości, powiedział europoseł Kelleher.


Eurodeputowany z Fianna Fáil Billy Kelleher dodał również, że 25 proc. alokacja dla Irlandii z unijnego funduszu rezerwowego na Brexit jest uznaniem wpływu tego wydarzenia na Irlandię. Kelleher poinformował o tym, kiedy Komisja Europejska ogłosiła swój klucz alokacji dla funduszu oraz harmonogram przyszłych płatności.

MEP Billy Kelleher:

– To kolejne uznanie ze strony UE, że Irlandia, a w szczególności nasz przemysł rybny, rolno-spożywczy, hotelarski i turystyczny, ucierpi bez względu na rodzaj Brexitu. Oczekuje się, że Irlandia otrzyma w najbliższym czasie 1,05 mld euro w 2021, a dalsze środki udostępnione zostaną później. Sektory rybołówstwa, rolno-spożywczego, hotelarstwa i turystyki muszą być wspierane twardą gotówką, a to, jak te fundusze będą wykorzystywane przez irlandzki rząd, ma obecnie kluczowe znaczenie. Fundusze muszą trafiać do ludzi, którzy tracą na Brexicie, a nie jako ogólne wsparcie dla sektora. Musimy pamiętać, że dochody ludności spadną, zwłaszcza w rybołówstwie, ale też wśród ich rodzin i społeczności. Te zaś, potrzebują twardej gotówki, aby dalej funkcjonować. Irlandzki rząd musi być również przygotowany do poszukiwania wsparcia na szczeblu Rady i Komisji Europejskiej w ciągu najbliższych kilku lat w celu zwiększenia funduszu rezerwowego, jeśli wpływ umowy w sprawie Brexitu będzie gorszy, niż oczekiwano.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Press Office MEP Billy Kelleher

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Chude lata strefy eu
Irlandzki przemysł
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian