Irlandia wciąż tyje
Raport o otyłości, jaki niedawno pojawił się w Europie, pokazał, że Irlandia, jest obecnie na drugim miejscu pod względem otyłości, a jeszcze 30 lat temu, była na szarym końcu tej listy.
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, mieszkańcy Irlandii, zaliczani byli do ludzi najszczuplejszych w Europie, a to miano utrzymali do lat dziewięćdziesiątych. Później dużo zaczęło się zmieniać i stopniowo, wskaźnik masy ciała BMI, zaczął na wyspie wzrastać, aż doszedł do 30 lub więcej. Aktualnie w Irlandii 26% mieszkańców kraju, ma taki właśnie wskaźnik, więc oznaczający otyłość lub otyłość chorobliwą.
Pierwsze zmiany masy ciała w Irlandii zaczęto zauważać w kraju w połowie lat 90. XX wieku i proces powoli zaczął wtedy przyspieszać, co dało obecnie pozycję drugą w rankingu otyłości wśród państw europejskich. Jeżeli tak dalej pójdzie, mówią w tym zakresie irlandzcy lekarze, to do 2030 roku, Irlandczycy będą najbardziej otyłym narodem w całej Unii Europejskiej.
Z raportu Eurostatu wynika również, iż większość dorosłych mieszkańców wyspy ma nadwagę i ich wskaźnik BMI wynosi już 25 lub więcej. W podziale na płci wygląda na to, że 6 na 10 mężczyzn jest otyłych lub ma nadwagę, natomiast wskaźnik ten jest nieco niższy wśród kobiet, ale również daleki od doskonałości.
Oczywiście w kraju jest duża grupa osób, która może mówić, że ma prawidłową wagę ciała, ale i to powoli zaczyna się zmieniać, co wynika z nawyków żywieniowych i codziennych zachowań. Chodzi o to, że coraz częściej, jako miejsca żywienia, wybiera się bary z gotowymi potrawami, w tym fast foody, a w tym przypadku o zdrowym jedzeniu, mowy być nie może. Rzadziej też poruszamy się, wykorzystując siłę własnych mięśni i wybieramy do przemieszczania komunikację publiczną lub własne samochody. Ważne jest też, iż coraz więcej osób rezygnuje z aktywnych form wypoczynku i czas wolny, spędza we własnym ogrodzie albo przed telewizorem. To z kolei prowadzi do zwiększenia podatności na choroby, a do tych związanych z otyłością zaliczyć można np. cukrzycę typu 2 oraz rozwój chorób nowotworowych.
Zmianę w wadze mieszkańców Irlandii przynieść może tylko jedno, więc połączenie zmiany diety ze wzrostem aktywności fizycznej.
Bogdan Feręc
Źr: Eurostat