Irlandia wcale nie jest już bezpieczna

Nowy szef sztabu Defence Forces generał major (gen. dywizji) Seán Clancy uważa, że Irlandii, grozi wiele niebezpieczeństw, od wojny hybrydowej po zagrożenia związane z bezpieczeństwem cybernetycznym.

Irlandia z całą pewnością nie może czuć się bezpieczna cybernetycznie, mówił gen. Clancy, a to przez jej ścisłą współpracę z firmami technologicznymi, które mają swoje siedziby na wyspie. Nie chroni kraju również wyspiarska lokalizacja, bo globalizm doprowadził, że nawet takie państwa, leżące na obrzeżach jakichś bloków, nie są już całkowicie pomijane przez różnego typu nieprzyjaciół.

Zmieniło się też podejście do postrzegania Irlandii w wielu kwestiach, w tym przesyłu i pozyskiwania danych, więc Republika, może być także w centrum uwagi cyberprzestępców. Hakerzy i służby wywiadowcze, chętniej teraz sięgają do takich krajów, jakim jest Irlandia, mając przeświadczenie, że są one nieco mniej chronione, gdyż odległe od kontynentu, na którym służby działają wspólnie.

To oczywiście trochę błędne przekonanie, ale nowy szef sztabu Defence Forces wskazuje, że zagrożenie na wyspie zaczyna wzrastać, czyli należy podjąć kroki, by temu przeciwdziałać.

Jak dodaje generał Clancy, a opisuje jeszcze inne zagrożenia, w tym szpiegostwo przemysłowe i działania obcych wywiadów, nie ma wątpliwości, iż przed Irlandią, stają nowe wyzwania, a będą bardzo poważne i wymagać będą poważnego podejścia do tego zagadnienia. Szef sztabu jest także przekonany, że niebawem, może dojść w naszym rejonie do wojny hybrydowej, a w tej podważane będzie działanie instytucji demokratycznych, co stanie się „wyraźnym i aktualnym zagrożeniem”.

Irlandzki interes narodowy powinien być w tym zakresie bardziej chroniony, powinno się wzmocnić instytucje odpowiedzialne za ochronę wielu dziedzin życia, w tym głównie stawiać na bezpieczeństwo cybernetyczne.

Generał dywizji Seán Clancy:

– Tradycyjnie czerpiemy ogromne poczucie komfortu z faktu, że jesteśmy narodem wyspiarskim na zachodnich krańcach Europy. To było jak koc wokół nas, ale złożoność globalnej sytuacji oznacza, że ​​nie możemy już na tym polegać.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська