Irlandia używać będzie szczepionek pięciu producentów. Nie będą odpowiadać za komplikacje

Kiedy w kraju przygotowywana jest strategia wdrożenia szczepionki przeciwko Covid-19, rząd wybrał już pięć firm farmaceutycznych, które odpowiedzialne będą za ich dostawy na wyspę.

Co istotne, w przypadku wszystkich pięciu firm, gabinet Micheála Martina, zwolnił je z odpowiedzialności wynikających z komplikacji związanych z wprowadzeniem szczepionek na rynek, co może mieć miejsce w pierwszych miesiącach dystrybucji. Jak tłumaczono, to standardowe w takich przypadkach rozwiązanie, a jest jednocześnie początkiem uzyskania pozwolenia do wstępu na państwowy rynek farmaceutyczny, szczepionki lub leku. Zwolnienie jest również sygnałem, iż rząd, ma zaufanie do producenta, który uzyska zgodę na używanie dowolnego medykamentu na terenie Unii Europejskiej. W tym przypadku to Europejska Agencja Leków (EMA) wyda taką zgodę, więc zagwarantuje jednocześnie bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki przeciwko Covid-19.

W związku z decyzją rządu do Irlandii trafiać będą szczepionki firm AstraZeneca, Janssen, BioNTech / Pfizer, CureVac oraz zatwierdzona, jako ostatnia Moderny.  

Departament Zdrowia wyjaśnił w tym zakresie, że umowy o odszkodowaniach, są integralną częścią porozumień, jakie pojawiają się wraz z nowym środkiem medycznym, ale każdy kraj UE, ma prawo, aby odstąpić od roszczeń, jak dzieje się to w przypadku Irlandii.

W zakresie szczepionek wypowiedział się również premier Martin, który stwierdził, że prawdopodobnie, w całym procesie związanym z logistyką, udział weźmie wojsko, które zajmie się dystrybucją na szczeblu krajowym. Dostawy szczepionek przez wojskowych, odciążą standardowe drogi dystrybucji, więc szczepionki, znacznie szybciej trafiać będą do punktów szczepień.

Krajowa strategia zakupu, dystrybucji oraz podawania wakcyn, gotowa ma być już 11 grudnia, a rząd, spodziewa się, że pierwsze szczepienia zostaną wykonane jeszcze przed końcem roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian