Irlandia uzależniona jest od rosyjskiego gazu

Europoseł z ramienia Fine Gael skrytykował postępowanie ministra ds. środowiska i transportu Éammona Ryana, iż ten, sprzeciwia się rozbudowie terminali do odbioru skroplonego gazu ziemnego LNG.

To „ogromny błąd” powiedział MEP Seán Kelly, że sam minister Ryan, ale i Partia Zielonych, przeciwne są rozbudowie infrastruktury krajowej, która mogłaby odbierać skroplony gaz ziemny np. ze statków lub z innych źródeł, uniezależniając się od gazu z Rosji. Obecnie i minister Ryan, ale i jego ugrupowanie, pozostawiło Irlandię bardzo wrażliwą na konflikt energetyczny, ale i dostawy gazu z Federacji Rosyjskiej.

Europoseł sugerował też, że takie postępowanie, czyli zablokowanie inwestycji, może sprowadzić kraj do miejsca, w którym będzie cierpieć na głód gazowy, więc w Irlandii zacznie tego nośnika energii po prostu brakować. Jak dodał Seán Kelly, może to też spowodować znaczne podniesienie cen gazu ziemnego, co z kolei doprowadzi do kolosalnych rachunków, jakie otrzymywać będą odbiorcy.

Całkowitą zależność od gazu z Rosji, Irlandia wykazywać będzie za ok. 10 – 20 lat, kiedy wyczerpie się złoże Corrib, chociaż sam rurociąg, może być wykorzystywany, o ile przejdzie gruntowną modernizację, do odbioru gazu LNG. To jednak nie zapewni bezpieczeństwa gazowego Irlandii, gdyż terminali do odbioru gazu, musi być więcej. Europoseł powiedział również, że współpracujemy obecnie w zakresie gazowym nie z sojusznikami, a z wrogami „całego demokratycznego świata”, a jak nadmienił, są oni też wrogami sojuszników Irlandii.

Udzielając odpowiedzi na słowa europarlamentarzysty, minister Ryan stwierdził, iż nie jest obecnie tak, jak przedstawił to Seán Kelly. Irlandia pozyskuje na swoje potrzeby ok. 1/3 gazu ziemnego ze złoża Corrib, 2/3 kupuje w Wielkiej Brytanii, a zaledwie 3% pochodzi z Federacji Rosyjskiej.

Ryan, tłumacząc swoje decyzje w zakresie rozbudowy lub budowy nowych terminali do odbioru LNG stwierdził, iż nie można rozwijać inwestycji, które nie są do końca zgodne z założeniami planu klimatycznego. Takie postępowanie opóźni przejście Republiki na czyste źródła energii, pozyskiwane ze źródeł odnawialnych. To może doprowadzić do lat, a nawet dziesięcioleci opóźnień, dodał minister Ryan. Szef resortu środowiska powiedział również, że postawienia na LNG, może przyczynić się również do niepewności energetycznej w kraju oraz stałego wzrostu cen.

MEP Seán Kelly nie pozostał jednak dłużny ministrowi Ryanowi i odparł, że jedna nitka gazociągu, może być problematyczna i może być tak, jak przedstawił to Ryan, ale dwie lub trzy, a do tego terminale do odbioru gazu ziemnego, całkowicie zmieniają sytuację, natomiast konflikt ukraiński pokazał, że Irlandia, poprzez zwiększenie punktów do odbioru LNG, nie byłaby zagrożona zmniejszonymi dostawami gazu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy zniknie opłata
Szkoły wracają do
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська