Irlandia uruchomi loty specjalne z Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Irlandii, którzy pozostają w Wielkiej Brytanii, będą mogli skorzystać z lotów specjalnych, które wyczarteruje rząd.

W komunikacie irlandzkiego MSZ mówi się o mieszkańcach Irlandii, którzy poprzez nałożone na Wielką Brytanię ograniczenia podróży, zatrzymane zostały na sąsiedniej wyspie, więc również chodzi o Polaków zmierzających do swoich domów na Zielonej Wyspie.

Żeby skorzystać z lotu konsularnego, a tych ma być co najmniej dwa, należy skontaktować się z się do Ministerstwem Spraw Zagranicznych i zarejestrować, aby wziąć udział w locie. Rejestracji dokonać można, dzwoniąc pod numer +353 1 613 1700. Irlandzki MSZ zaznacza, że może odmówić przyjęcia na pokład samolotu, o ile osoba zgłaszająca, nie będzie do tego uprawniona.

Irlandzki rząd pomoże również w przedostaniu się na wyspę alternatywnymi trasami, więc i w tej sprawie można się z nim kontaktować. Loty rozpoczną się dzisiaj wieczorem, a obsługiwane będą przez irlandzkich przewoźników. W oświadczeniu minister spraw zagranicznych Simon Coveney i minister transportu Eamon Ryan powiedzieli, że loty konsularne będą również dostępne dla pasażerów podróżujących do Irlandii tranzytem przez brytyjskie lotniska, którzy również tam utknęli.

Z Londynu do Irlandii wyleci przynajmniej jeden samolot, ale MSZ zaznacza, że o ile znajdzie się większa ilość zainteresowanych, lotów będzie więcej. Departament Spraw Zagranicznych podkreślił, że z lotów konsularnych, nie będą mogły skorzystać osoby mieszkające w UK, a chcący odwiedzić rodzinę w Irlandii. Loty odbywać się będą wyłącznie z Londynu, gdyż nie ma innych możliwości technicznych dotyczących lotów konsularnych.

Irlandzki rząd negocjuje również z przewoźnikami promowymi, bo wiele osób, które powracały do Irlandii swoimi samochodami, również utknęło w Wielkiej Brytanii, a obowiązujący obecnie zakaz podróżowania z i na sąsiednią wyspę, zablokował możliwość takiego powrotu. Wszyscy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, również powinni kontaktować się z irlandzkim MSZ-em, pod numerem telefonu: +353 1 613 1700.

Linie lotnicze poinformowały, iż osobom, którym odwołano loty, należy się zwrot poniesionych kosztów za zakupione bilety. Aer Lingus i Ryanair, oferować będą też alternatywne połączenia i bezpłatne zmiany rezerwacji, a dotyczy to obecnie terminów lotów od 20 do 24 grudnia.

W osobnym komunikacie wydanym we wczesnych godzinach porannych poinformowano, że połączenia promowe „cargo”, z niewielkimi opóźnieniami, ale wciąż realizowane są na trasach z Wielkiej Brytanii do Irlandii. Oznacza to, iż udało się na drodze dyplomatycznej zmienić zasady, jakimi kierowała się brytyjska służba celna przy odprawie towarów. Eurotunel nadal pozostaje zamknięty.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/RTE/ Department of Foreign Affairs

Polska-IE: Udostępnij
MUZYCZNY WTOREK
Pozytywne wiadomośc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian