Irlandia ubożeje. Coraz więcej ludzi odmawia sobie niektórych zakupów

Najnowsze opracowanie Central Statistics Office pokazało, że mieszkańcy Irlandii ubożeją, a już prawie 18% zmuszonych jest odmawiać sobie części zakupów.

Wskaźnik wymuszonej deprywacji, która oznacza ciągłe niezaspokajanie jakichś potrzeb życiowych, również w zakresie zakupów, co może prowadzić np. do stanu permanentnego stresu, wzrósł w ciągu roku o 2,8%. Jeszcze w 2018 roku, jak podaje CSO, wskaźnik deprywacji wynosił 15,1%, natomiast na koniec 2019 roku, zamknął się wynikiem 17,9%.

Współczynnik deprywacji materialnej jest wskaźnikiem Europejskiego Urzędu Statystycznego EU-SILC, który wyraża brak możliwości uzyskania środków na niektóre przedmioty uważane przez większość ludzi, a uznane za pożądane lub nawet niezbędne do prowadzenia odpowiedniego poziomu życia.

Jak ustalili pracownicy CSO w 2019 roku 18,1% mieszkańców Irlandii, nie było stać na wymianę zużytych mebli, 13,6% nie było w stanie gościć rodziny lub przyjaciół na drinka, lub posiłek raz w miesiącu, a 7,7% nie było stać na nowe ubrania. 4,3% nie mogło kupić prezentów dla rodziny lub przyjaciół przynajmniej raz w roku.

Powody były różne, dodają analitycy, ale 43,3% osób, które miały problemy finansowe, nie było w stanie pracować z powodu trwałej niepełnosprawności lub choroby, 36% było bezrobotnych, 17,3% stanowili studenci, 11,4% pracowało, a 9,4% było na emeryturze.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij
Mamy nowego ministra
Deficyt kraju zbliż