Irlandia ubiega się o specjalny status swojej wołowiny

W ramach unijnego programu ochrony geograficznej marek i towarów, Irlandia rozpoczyna starania o nadanie jej wołowinie statusu „Irish Grass Fed Beef”, co oznacza, że żadna inna, nie będzie mogła być w ten sam sposób nazywana i promowana.

W związku z tym irlandzka wołowina, pochodząca od bydła karmionego trawą, będzie chroniona prawem unijnym, co potwierdził minister rolnictwa Charlie McConalogue, a wniosek w imieniu Republiki złożyła Bord Bia oraz organizacje, które zainteresowane są nadaniem irlandzkiej wołowinie statusu chronionego. Minister McConalogue jest przekonany, że o ile uda się zatwierdzić ten status dla irlandzkiej wołowiny, przyniesie to korzyści całemu państwu, jak i poszczególnym producentom tego mięsa.

Nieco inaczej sprawę przedstawia szefowa Bord Bia Tara McCarthy, która powiedziała, iż ochrona wołowiny „Irish Grass Fed Beef”, z całą pewnością przyczyni się do częściowego zniwelowania skutków brexiitu.

Pani Tara McCarthy dodała:

– Będzie to cenny sposób na wzmocnienie reputacji irlandzkiej wołowiny i odblokowanie szeregu korzyści rynkowych, co będzie również z korzyścią dla irlandzkich hodowców wołowiny.

Jeżeli wniosek rozpatrzony zostanie pozytywnie, to status „Irish Grass Fed Beef”, będzie mógł być stosowany dla każdej wołowiny, która pozyskana została z bydła wypasanego na wyspie i wyłącznie trawą pochodzącą z irlandzkich pastwisk. Żeby taki status mógł mieć zastosowanie, bydło musi przebywać na pastwiskach przez minimum 220 dni w roku, a 90% pożywienia, stanowić trawa.

Status, jeżeli zostanie nadany, przynależny będzie również wszystkim wyspom położonym u wybrzeży oraz Irlandii Północnej.

Taką ochronę unijną w Irlandii posiadają już ciastka z ciasta chlebowego, nazywane „Waterford Blaa”, które status ochrony geograficznej uzyskały w 2013 roku i tylko one, mogą być tak nazywane.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture/Bord Bia

Polska-IE: Udostępnij
„Rząd przymyka ok
AstraZeneca opracowa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian