Irlandia też powinna wspierać mieszkańców

Widoczna jest bezczynność rządu w stosunku do pracowników i rodzin, pilnie potrzebujących pakietu wsparcia w kosztach utrzymania.

Rzeczniczka Sinn Féin ds. opieki społecznej Claire Kerrane, wezwała rząd do podjęcia pilnych działań w celu wprowadzenia pakietu wsparcia kosztów utrzymania w celu pomocy rodzinom i pracownikom.

Wezwanie wynika z ogłoszenia przez brytyjski rząd pakietu pomocowego o wartości 15 miliardów funtów, który będzie obejmował jednorazową płatność w wysokości 650 funtów dla gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz zniżkę na rachunki za energię w wysokości 400 funtów tej jesieni.

Przemawiając w tej sprawie posłanka Kerrane powiedziała:

– Wzywam rząd do natychmiastowego działania i wprowadzenia pakietu kosztów utrzymania w celu wsparcia rodzin i pracowników. Widzimy teraz, jak rząd torysów w Wielkiej Brytanii wprowadza ukierunkowane środki, zanim Fine Gael i Fianna Fáil cokolwiek zrobią. Rząd po raz kolejny zwlekał, gdy gospodarstwa domowe potrzebują skutecznych i ukierunkowanych środków w odpowiedzi na rosnące koszty życia w kryzysie. Sinn Féin wielokrotnie przedstawiało propozycje wprowadzenia środków, które wspierałyby gospodarstwa domowe, które w tej chwili najbardziej tego potrzebują. Zaproponowaliśmy bezpośrednią płatność gotówkową Kosztów Utrzymania, aby wkładać pieniądze z powrotem do kieszeni ludzi teraz, kiedy ich potrzebują. Osoba fizyczna z dochodem do 30 000 euro otrzyma płatność gotówkową z tytułu kosztów utrzymania w wysokości 200 euro, a osoba o dochodach od 30 000 do 60 000 euro otrzyma płatność gotówkową z tytułu kosztów utrzymania w wysokości 100 euro. Wielokrotnie wzywaliśmy również do wprowadzenia funduszu uznaniowego o wartości 15 milionów euro, aby wspierać gospodarstwa domowe borykające się z zadłużeniem w sektorze komunalnym, zwłaszcza dla tych, którzy są odcięci od wsparcia, takiego jak dodatek opałowy. Jest to dodatek do naszych propozycji obniżenia kosztów opieki nad dziećmi, zamrożenia czynszów i rozwiązania problemu rosnących kosztów energii. Te środki złagodziłyby presję, z jaką borykają się rodziny i pracownicy, jednocześnie zapewniając tym gospodarstwom domowym, które są najbardziej narażone na gwałtownie rosnące koszty życia, otrzymywanie ukierunkowanego wsparcia. Zamiast powtarzać środki podjęte do tej pory, w tym pakiet opieki społecznej ogłoszony w budżecie osiem miesięcy temu, który jest teraz nieistotny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że te podwyżki opieki społecznej nastąpiły po dwóch latach bez podwyżek, rząd może i musi zrobić więcej. Rząd konsekwentnie kładzie również nacisk na dodatek paliwowy, którego większość pracowników nie otrzymuje i nie jest skierowany do osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Wzywam teraz do podjęcia pilnych działań, aby zapewnić rodzinom i pracownikom wsparcie kosztów utrzymania, których rozpaczliwie potrzebują.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Komisarz Harris wypo
Minister Collins zap