Irlandia testuje „Covid-19 Certificate”

Władze Republiki Irlandii poinformowały, iż przystąpiły do unijnego pilotażowego programu „Covid-19 Certificate”.

Udział w tym przedsięwzięciu jest dobrowolny, a kraje unijne testują system, jaki wprowadzony będzie w chwili, kiedy Parlament Europejski i Komisja Europejska, w pełni wdrożą program i zacznie on obowiązywać w całej Unii Europejskiej.

To dobry sygnał ze strony Dublina, ponieważ oznacza, iż rząd, zrezygnował już chyba z planów opóźnionego wprowadzenia „paszportu szczepień”, a jak wiemy, zapowiedź, krytykowana była zarówno przez członków ugrupowań rządzących, jak i posłów opozycji. Silny sygnał, by irlandzkie władze przyspieszyły realizację unijnych programów związanych z Covid, popłynął też z Parlamentu Europejskiego i tamtejsi przedstawiciele Zielonej Wyspy, nalegali, by gabinet Micheála Martina, nie ociągał się ze wprowadzeniem dokumentu. Głównym promotorem działań na tym polu stał się europoseł z Fianna Fáil Billy Keleher, który w sposób otwarty wzywał rząd do terminowego wprowadzenia „Covid-19 Certificate”.

Program, który jest właśnie uruchamiany, da pogląd władzom UE, w jaki sposób system powinien działać, czy zaprojektowany jest odpowiednio, ale i czy nie występują problemy w jego funkcjonowaniu. Certyfikat pojawi się pilotażowo w dwóch formach, a i takich dostępny będzie po jego wprowadzeniu, więc zarówno w postaci dokumentu papierowego, jak i elektronicznego.

Certyfikat przyznawany będzie osobie, która albo została już w pełni zaszczepiona, albo przebyła Covid-19 i ma antygeny, albo też ma negatywny wynik w kierunku koronawirusa. „Covid-19 Certificate” ważny będzie w podróżach po Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz w krajach Wspólnego Obszaru Gospodarczego.

Docelowo certyfikat zwiększyć ma swój zasięg na cały świat, a pojawi się, jako obowiązujący 1 czerwca. W pełni zacznie jednak działać 30 czerwca 2021 roku i do tego czasu, wszystkie państwa członkowskie oraz Wielka Brytania, powinny dostosować się do nowego systemu „Covid-19 Certificate”.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki handel spo
„W niedalekiej prz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian