Irlandia straciła zaufanie do służby zdrowia
Obecnie niewiele osób uważa, że irlandzki system opieki zdrowotnej można uznać za ten obdarzony dużym zaufaniem społecznym, a respondenci ze szpitali chcą korzystać w ostateczności.
Badanie Ireland Thinks przeprowadzone na zlecenie Sunday Independent wskazuje, że chory zgłosi się na oddział ratunkowy któregoś z tutejszych szpitali, o ile będzie to niezbędne, czyli w ostateczności, a tak odpowiedziało 72% respondentów. Z ankiety wynika również, że tylko 23% uznaje służbę zdrowia w Irlandii za godną zaufania, ale na oddział ratunkowy zgłosi się wyłącznie w przypadku, jeżeli wynikać to będzie z zalecenia lekarza rodzinnego.
Z własnej woli na oddział ratunkowy w dowolnym szpitalu w kraju zgłosi się natomiast tylko 2% osób, które poczułyby się źle, a i 2%, gdyby poprosił o to członek najbliższej rodziny.
Dla 58% respondentów stan służby zdrowia w kraju stanowi problem i jest to znaczący wzrost od ostatniego badania, które odbywało się w grudniu ubiegłego roku, a wtedy tylko 24% udzielających odpowiedzi twierdziło, że irlandzki system lecznictwa zamkniętego jest powodem do obaw.
Ankietowani wskazali też winnych takiego stanu rzeczy, więc w ocenie 61% uznaje, że to poprzez złe zarządzanie funduszami przez HSE, sytuacja z przepełnieniem szpitali ma miejsce i tyle osób czeka na szpitalne łóżko. Dodaje się również, że to poszczególne grupy szpitalne w nieodpowiedni sposób zarządzają pieniędzmi, więc to również z ich winy mamy teraz w kraju kryzys łóżkowy. 24% jest zdania, że problemem służby zdrowia jest samo zarządzanie nimi przez HSE i grupy szpitalne, a tylko 8% twierdzi, że to przez brak odpowiedniej ilości funduszy, jakie przekazywane są z budżetu.
Jak twierdzą uczestnicy sondażu, lekarze konsultanci powinni być zobowiązani do pracy w weekendy i święta, a takie zdanie ma 67% respondentów.
*
Z tej ankiety można wysnuć wniosek, że największym problemem w irlandzkiej służbie zdrowia jest więc zarządzanie, które w wielu przypadkach zawodzi, a odpowiednie gospodarowanie zasobami ludzkimi oraz funduszami, mogłoby zmienić całą sytuację w systemie opieki zdrowotnej w kraju.
Bogdan Feręc
Źr: Sunday Independent
Photo by Marcelo Leal on Unsplash