Irlandia spodziewa się wydatków. Testy PCR mogą być dotowane

Władze Republiki Irlandii uważają, że podróże wakacyjne, mogą być kosztowne dla kraju, ale nie będą tak drogie, ja się wcześniej wydawało.

Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji, czy Irlandia skorzysta w unijnego funduszu, czy korzystać będzie ze środków własnych, ale z całą pewnością, spodziewa się kosztów związanych z wakacyjnymi podróżami. Minister Ossian Smyth, który nadzoruje wdrożenie certyfikatu EU Digital Covid, stwierdził, że podróże mieszkańców Irlandii, ale i osób przybywających na wyspę, mogą kosztować nawet kilka do kilkunastu milionów euro. Ma to związek z testowaniem podróżnych, w kierunku koronawirusa, a testy PCR, wykonywane będą wszystkim, którzy nie posiadają paszportu szczepień.

Minister Smyth dodał, iż Irlandia zadowolona jest z utworzenia wewnątrzunijnego funduszu o wartości 100 mln €, a spodziewa się, że będzie mogła z niego skorzystać, o ile stanie się to konieczne.

Testom PCR poddać się będą musieli podróżni, którzy albo nie zostali jeszcze w pełni zaszczepieni, nie mają wyników testów z ostatnich 9 miesięcy, lub wcześniej otrzymali pozytywny wynik badania Covid-19.

Minister Ossian Smyth powiedział:

– Nasze testy są drogie, szczególnie jeśli przyprowadzasz rodzinę z dziećmi, które nie będą szczepione ze względu na ich wiek. Jeśli każdy test kosztuje 100 euro, znajdujesz się w trudnej sytuacji, więc jest to prawdziwy problem. Obecna polityka jest taka, że ​​państwo nie będzie płacić za testy PCR w przypadku podróży. Ta zapowiedź 100 mln euro ma dotować koszty. Będziemy angażować się, aby zobaczyć, do czego jesteśmy uprawnieni i czy możemy to zrobić, więc dopłacać do testów, by obniżyć ich cenę.

Minister dodał, że do 19 lipca tego roku, czyli w chwili wprowadzenia EU Digital Covid i uwolnieniu podróży międzynarodowych z i na wyspę, będziemy wiedzieć, czy państwo partycypować będzie w kosztach wykonania testu PCR.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Poziom polityki w Ir
Tajny pakt podważa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian