Irlandia się zastanawia, a inni działają

Problem plastiku w przestrzeni publicznej stał się obecnie numerem jeden w działaniach rządów, ale i prasy, jednak w Irlandii, dużo się na ten temat mówi, natomiast mało robi.

Wiele europejskich miast ustawiło w punktach o dużym natężeniu ruchu pieszego urządzenia do odbierania pustych plastikowych butelek i kubków, ale też innych opakowań wytworzonych z plastiku, papieru oraz opakowań szklanych.

To jednak mogłoby przynieść mizerny efekt, bo ludzie z natury są leniwi i wolą wyrzucić pustą butelkę byle gdzie, niż nieść np. kilkadziesiąt metrów do pojemnika na śmieci, nie wspominając już o specjalnych koszach na plastik, czy szkło.

Żeby przeciwdziałać takim zachowaniom, a i zmobilizować ludność miast do selektywnej zbiórki odpadów, duża część władz miejskich rozpoczęła współpracę z lokalnymi firmami, a te nieodpłatnie przekazują bony zakupowe o niskich nominałach, które następnie można wykorzystać, najczęściej w sklepach sieciowych, jeżeli tylko do automatu zwróci się odpowiednią ilość butelek i innych opakowań szkodzących środowisku.

Niektóre z państw i miast poszły jeszcze dalej i tak dzieje się już od jakiegoś czasu w Turcji, a obecnie w Polsce i za oddanie kilkunastu butelek po napojach, otrzymuje się bilet komunikacji miejskiej. Co ciekawe, każda z butelek wyceniana jest przez automat indywidualnie, a ilość pieniędzy na koncie, zależy to od jej wagi i wielkości.

Automaty są także zabezpieczone przed oszustami, więc przed ich zważeniem zostają nakłute w kilku miejscach, aby pojemnik został całkowicie opróżniony.

Powiedzmy to głośno, fantastyczny pomysł, więc trzeba chyba zacząć namawiać władze miast, aby wprowadziły takie rozwiązania i tutaj, a przy okazji, za sprawą pustych butelek, których mniej będzie na irlandzkich ulicach, może zmniejszyć się w tym samym, ilość samochodów, bo z darmowego przejazdu autobusem lub tramwajem miejskim, z całą pewnością skorzysta wiele osób.

Bogdan Feręc

Źr: PA

Znajdź nas:

Nowy szef, nowe porz
Guinness da sześć
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn