Irlandia również oskarża firmę AstraZeneca

Dzisiaj po południu w Dáil minister zdrowia Stephen Donnelly poinformował posłów, że Irlandia, poparła wniosek Unii Europejskiej i wraz z nią pozwie firmę AstraZeneca.

Powodem takich działań są przede wszystkim opóźnienia w dostawach szczepionek, co nazwane zostało „całkowitą porażką”, gdyż AstraZeneca, dostarczyła UE zaledwie 1/3 z ilości, jakie zostały zakontraktowane. Szwedzko-angielska firma dostarczyć miała na unijny rynek 180 milionów dawek, a czego 1,8 mln miało trafić do Irlandii, jednak takie ilości, nigdy nie trafiły do państw unijnych.

Obecnie AstraZeneca oświadcza, że w pierwszej połowie 2020 roku, spodziewa się dostarczyć do UE ok. 100 milionów dawek szczepionki, co wyraźnie wskazuje, iż nie wywiąże się również z półrocznych kontraktowych kwot.

Wg ministra zdrowia, działania prawne, jakie podjęte zostaną przez Unię Europejską, skontrują się na „całkowitym niepowodzeniu realizacji obietnic”, co w konsekwencji oznaczać będzie niewywiązanie się z zawartej umowy handlowej.

Decyzja, jak dodał minister Donnelly, jest pierwszą, jaką w sprawie opóźnień podjęła Unia Europejska, co może oznaczać, że będą też kolejne w odniesieniu do innych firm farmaceutycznych, które nie wywiązały się z kontraktu, więc dostarczały mniej szczepionek, niż wynikało to z umów.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij
Krytyka pracy i nauk
Komisje PE zalecają
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian