Irlandia przyspiesza otwieranie. NPHET wydał rekomendacje

Środowe posiedzenie Komitetu Gabinetowego ds. Covid-19., które odbyło się po południu, jest brzemienne w decyzje, a te, ucieszą nawet covidowych malkontentów.

Chodzi o znaczne przyspieszenie uruchamiania gospodarki, a co za tym idzie, szybciej niż planowano, zmienione zostaną decyzje o podróżowaniu po kraju i otwarciu lokali gastronomicznych. Jeszcze wczoraj wydawało się, co nawiasem mówiąc, wynikało z przecieków z kół zbliżonych do rządu, że podróże po całym kraju, dozwolone będą od 7 czerwca. To się jednak zmieniło i już 10 maja, znikną zakazowe szlabany, jakie ustawiono pomiędzy hrabstwami. Taka decyzja stała się możliwa, ponieważ National Public Health Emergency Team (NPHET), czyli Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, wydał rekomendację o luzowaniu zasad i ograniczeń. Co ważne, NPHET wydał swoje zalecenia łagodzenie obostrzeń na kilka następnych tygodni, więc zgodnie z opinią tego ciała, od 10 maja, zacznie się stopniowe znoszenie ograniczeń.

Zalecono również, aby gabinet zezwolił na uruchomienie sprzedaży w nieistotnych punktach detalicznych, ale w formule „Kliknij i odbierz”, co ma mieć miejsce w pierwszej połowie maja, a następnie, o ile sytuacja na to pozwoli, uruchomić sprzedaż stacjonarną. Na początku maja otwarte mają być również centra ogrodnicze na świeżym powietrzu, a także wznowione zostaną wszystkie prace budowlane.

Dla pań ważną informacją będzie, że wizyty u fryzjerów, mogą rezerwować już na 10 maja, a i mogą też udać się tego dnia do salonów piękności, jeżeli muszą, bo i te zostaną otwarte.

Spotkania prywatne, a te również będą mogły się odbywać od 10 maja i dozwolone będą odwiedziny znajomych oraz rodziny, ale spotykać się będą mogły tylko trzy różne gospodarstwa domowe.

W nabożeństwach uczestniczyć będzie mogło do 50 osób, ale jeżeli odbywać się będą poza pomieszczeniami zamkniętymi. W przypadku wesel może być też tak, że w pomieszczeniu zamkniętym, ilość osób nie będzie mogła przekraczać 6, a w plenerze 15.

Pensjonaty i hotele otwarte zostaną 2 czerwca, natomiast puby i restauracje, doczekają się tego już 7 czerwca. Restauracje i puby, niezależnie od tego, czy podają posiłki, czy nie, mogą być otwarte, ale klienci obsługiwani będą wyłącznie w ogródkach.

Siłownie i inne miejsca do uprawiania sportu wewnątrz pomieszczeń, otwarte zostaną 7 czerwca.

W czerwcu zwiększony może zostać również limit ilości osób biorących udział w przyjęciu weselnym organizowanym w pomieszczeniu zamkniętym, a wyniesie wtedy do 25 osób.

Dokument z takimi zaleceniami trafi dzisiaj do rządu, a ten podejmie ostateczną decyzję, więc nie jest jeszcze obowiązujący.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Polish president dis
Walka o fotel po Fos
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian