Irlandia przyjmie uchodźców z Ukrainy

Jak się wydaje, mamy obecnie do czynienia z powolną deeskalacją napięcia, co może być spowodowane negocjacjami politycznymi, ale niezależnie od tego, wielu Ukraińców, obawia się o los swój i los swoich rodzin, co prowadzi ich do decyzji o opuszczeniu kraju.

W tej sprawie wypowiedział się wicepremier Leo Varadkar, który stwierdził, iż Irlandia, byłaby „chętna i szczęśliwa”, gdyby mogła przyjąć uchodźców z Ukrainy lub ukraińskich przesiedleńców. Varadkar nadmienił, że rząd, przygotowuje już plany przyjęcia pewnej ilości osób z Ukrainy, co może skutkować ułatwieniem im uzyskania prawa pobytu w Irlandii.

Premier In spe dodał, iż przygotowywana inwazja na Ukrainę, wcale nie jest wykluczona i to nawet, teraz gdy rozmowy pokojowe, prowadzone są na wielu kierunkach.

Varadkar stwierdził jednocześnie, że Irlandia, prowadzi intensywne rozmowy dyplomatyczne, a także tworzy się plany awaryjne, na wypadek zaostrzenia sytuacji na granicy Rosji z Ukrainą. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa Irlandczykom przebywającym lub mieszkającym na Ukrainie, którzy będą mogli liczyć na daleko idącą pomoc, o ile dojdzie do konfliktu zbrojnego. Już teraz przedstawicielstwa dyplomatyczne w rejonie niepokojów otrzymały instrukcje, jak mają postępować, gdy zwrócą się do nich o pomoc Irlandczycy, co ma zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa rodowitym mieszkańcom Szmaragdowej Wyspy na Ukrainie.

Irlandia podejmie też niezbędne kroki interwencyjne, jeżeli te staną się konieczne, a żadna osoba pochodzenia irlandzkiego lub rezydent wyspy, nie zostanie pozbawiony pomocy.

To typowe działanie irlandzkiego rządu, który w sytuacjach kryzysowych, pomaga zarówno swoim obywatelom pozostającym poza granicami kraju, jak i rezydentom Irlandii. Tak było po wybuchu wielu konfliktów, ale i w innych sytuacjach, więc i po wciąż możliwej inwazji Rosji na Ukrainę, będzie dokładnie tak, jak bywało wcześniej.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sprzedaż whisky Jam
Uwolnienie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська