Irlandia przyjmie nawet 100 000 uchodźców wojennych

Minister zdrowia Stephen Donnelly zadeklarował, że Irlandia, o ile zajdzie taka potrzeba, przyjmie nawet sto tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Każdy z nich otoczony będzie odpowiednią opieką, w tym otrzyma Medical Card i opiekę społeczną, nie wyłączając z tego zasiłku. Minister zaznaczył, że to obowiązek, z jakiego każdy kraj europejski musi się wywiązać, a należy zrobić wszystko, co leży w mocy państwa, aby pomóc uciekającym przed wojną Ukraińcom.

Wcześniej zniesiono już przepisy o obowiązku wizowym, a ukraińscy uchodźcy, nie będą musieli stosować się też do przepisów o pobycie czasowym, który wynosi w Irlandii 90 dni. To ułatwiło częściowym zawieszeniu przepisu, który traktuje Ukrainę, jako kraj trzeci, więc spoza Unii Europejskiej.

W kraju pojawiły się też głosy niezadowolenia i żądania, a te mówią, że zanim przyjmie się na wyspę 100 000 ukraińskich uchodźców wojennych, należy załatwić problem bezdomności i zakwaterowania dla stałych mieszkańców kraju. Takie działanie może jednak nie mieć miejsca, bo rząd idzie w kierunku budowy domów modułowych na gruntach państwowych, co załatwi problem zakwaterowania uciekinierów z Ukrainy.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejne sankcje dla
Ukraine’s leader s
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська