Irlandia przyjęła unijny system ostrzeżeń dla podróżnych

Nowy system oznaczeń kolorami krajów o najniższym i najwyższym poziomie zakażeń koronawirusem, przyjęty został przez irlandzki rząd i wejdzie w życie.

Jak powiedziała minister transportu międzynarodowego Hildegarde Naughton, system zacznie obowiązywać w niedzielę 8 listopada, a to oznacza, że niezależnie od ograniczeń krajowych, dozwolone będą podróże zagraniczne. Będzie też pewna ciekawostka, ponieważ o ile w przypadku oznaczenia zielonego, nie będzie obowiązywała kwarantanna po przybyciu na wyspę, to pasażerowie, zobowiązani będą do stosowania się do wszelkich zaleceń krajowych, czyli tak, jak ma to miejsce teraz, kierować się zasadami piątego stopnia ograniczeń.

Unijny system podróży międzynarodowych oznacza, że Irlandia, kierować się będzie zasadami określonymi przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, czyli podróżni z oraz do Irlandii, nie będą musieli w niektórych przypadkach ograniczać swoich podróży.

Inaczej traktowani będą też pasażerowie przybywający z państw oznaczonych kolorem pomarańczowym, gdyż jeżeli dostarczą przed wylotem negatywny wynik badania w kierunku koronawirusa, także będą mogli uniknąć kwarantanny, ale będą musieli stosować się do innych ograniczeń krajowych. Badanie, aby uznane zostało przez władze kraju docelowego, powinno zostać wykonane maksymalnie na 72 godziny przed wylotem.

Istnieje też pewna możliwość, iż w najbliższej przyszłości, dokładnie takie same zasady wprowadzi się dla osób przybywających z krajów oznaczonych kolorem czerwonym, jednak na to, trzeba będzie jeszcze poczekać.

Dzisiaj od północy, nie będzie natomiast żadnych ograniczeń w podróżowaniu do państw, które oznaczone zostały przez ECDC kolorem zielonym. Lista państw i ich oznaczenia, aktualizowane będą przez European Centre for Disease Prevention and Control w każdy piątek.

Oto oznaczenia kolorystyczne państw i poziom ostrzeżeń, jakie obowiązują teraz w Europie, jednak jutro, mapa zapewne zostanie zaktualizowana:

Bogdan Feręc

Źr/graf.: ECDC

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian