Irlandia przyciąga europejskie agencje z Wielkiej Brytanii

Kiedy Brytyjczycy zakończą swoje członkostwo w Unii Europejskiej, wyprowadzą się z niej różne agencje, które jeszcze teraz mają tam swoje siedziby.

Jedną z największych, jest obecnie w Królestwie Europejskie Centrum Prognozowania Średniego Zasięgu (ECMWF), które właśnie zaczęło szukać nowej siedziby. Tę okazję zwietrzyła Irlandia i zaproponowała, jako nową bazę agencji Dublin, więc kusi atrakcyjnymi warunkami. ECMWF to jej 250 stałych pracowników, ale też personel towarzyszący, który rekrutowany jest w kraju, w którym siedzibę ma agencja, co daje łącznie 370 osób.

Żeby jednak nie było tak łatwo, oferty przeniesienia się do swoich krajów złożyło również pięć innych państw, więc Irlandia będzie musiała się bardzo starać, aby Europejskie Centrum Prognozowania Średniego Zasięgu, zadecydowało o przenosinach na wyspę.

Władze Irlandii postawiły na nowoczesność i zaproponowały ukończony niedawno budynek „F2”, przy powstającym kompleksie mieszkalnym w Cherrywood w południowym Dublinie. Co więcej, w ofercie znalazła się propozycja, by agencja, otrzymała darmową dzierżawę, co ma by dodatkowym argumentem na korzyść irlandzkiej stolicy. ECMWF zaproponowano również dodatkowy pakiet finansowy, który zniesie przez okres dwóch lat koszty operacyjne, ale też pomoc dla zespołu podczas relokacji. Pracownikom agencji zagwarantowano, że w najbliższej okolicy potencjalnej siedziby Centrum, znajduje się wiele tanich mieszkań, a są też duże możliwości znalezienia pracy przez współmałżonków i rodziny osób, które zatrudnione są w agencji.

Premier Micheál Martin:

– Rząd irlandzki w pełni poprze przeniesienie Centrum Europejskiego do Dublina i zobowiązuje się do zapewnienia płynnego przejścia do nowego obiektu w stolicy.

Europejskie Centrum Prognozowania Średniego Zasięgu to agencja, która zapewnia całej Unii Europejskiej prognozy pogody, ale dodatkowo zajmuje się badaniami klimatu, ocenia jakość powietrza oraz ryzyko pożarów, powodzi i występowania okresów suszy.

Oferta Irlandii jest w zakresie przeniesienia na wyspę przemyślana, gdyż wraz z agencją, pojawią się tu klimatolodzy z całego świata, a i podkreślano, że pracownicy nie odczują żadnych zmian klimatycznych i strefy czasowej. Irlandia liczy też, że wraz z pojawieniem się ekspertów od klimatu, pojawią się też międzynarodowe firmy, które współpracują z ECMWF. Agencja z Wielkiej Brytanii wyprowadza się po czterdziestu latach obecności w tym kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Koalicja zmieni syst
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian