Irlandia przejdzie na lekki transport szynowy?

Podczas internetowego spotkania w zakresie rozwijania czystych środków transportu, minister Ryan zaproponował, aby miasta, postawiły na szynowy system transportu publicznego.

Lekkie i bezemisyjne środki transportu, to wg ministra transportu i działań klimatycznych przyszłość kraju, a powinny być częściej spotykane na ulicach irlandzkich miast. Tym samym Eamon Ryan zaproponował, by duże irlandzkie miasta, w tym Dublin, Cork i Galway, przyjęły nowe podejście do rozwijania transportu publicznego i postawiły na tramwaje.

W przypadku Dublina i Cork, dużą rolę do odegrania ma mieć Luas, natomiast w Galway, zaproponował rozwinięcie porzuconego niedawno projektu wybudowania linii tramwajowej, która połączyłaby trasą przy Zatoce Galway centrum z jednym z najdalej położonych osiedli.

Minister mówił też, iż sam system lekkiego transportu szynowego powinien zmierzać w kierunku tego, który zasilany jest bateriami, więc nie wymaga sieci trakcyjnej, co z kolei obniży koszt budowy i będzie bardzo nowoczesny.

Podczas konferencji dużo mówiło się o Galway i programie „GLuas”, a miasto, gdyż nie dysponuje obecnie transportem tramwajowym, mogłoby rozwijać programy pilotażowe, więc to w stolicy zachodniego wybrzeża, miałyby powstać trasy tramwajów na baterie.

Minister Eamon Ryan zobowiązał się jednocześnie, iż to jego resort, opracuje nowe studium wykonalności lekkiej kolei miejskiej dla Galway, a o ile pomysł zaakceptują radni, zacznie być realizowany.

*

Super pomysł, tylko już wcześniej pojawiały się problemy z jego realizacją, bo Galway, to miasto o ścisłej zabudowie centrum, a i grunt tu podmokły w wielu częściach, co utrudniało wyznaczenie trasy dla tramwaju. Co ważne, do ścisłego centrum, tramwaju nie wciśniesz i każdy mieszkaniec Galway wie, że trudno się tam przecisnąć samochodem, nie mówiąc już obecnej komunikacji publicznej, więc autobusach. Kolejną przeszkodą może być podział miasta przez rzekę Corrib, a ta skutecznie oddziela część miasta bardziej mieszkalną od przemysłowej. Poza tym wszechobecne korki, które miała rozładować budowa obwodnicy, ale Galway, od ponad 9 lat, tworzy jej plany, a końca tej twórczości, nie widać.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Ustawa Ryana będzie
Zbyt małe dotacje d
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian