Irlandia przeciwko agresji

Protesty mieszkańców Irlandii, którzy manifestują swoje poparcie dla Ukrainy, odbywały się w kraju od kilku dni, jednak skala wczorajszych, określiła wyraźnie, w jakim kierunku idzie irlandzkie wsparcie.

Dziesiątki manifestacji w całym kraju zgromadziło tysiące osób, a ludzie wyrażali swój sprzeciw przeciwko zbrojnej napaści na Ukrainę, skandując, często w języku ukraińskim, hasła o pokoju i żądali wycofania się Rosji z Ukrainy. Wśród manifestujących reprezentowane były chyba wszystkie nacje zamieszkujące Irlandię, a pojawili się na nich również Rosjanie, którzy także przeciwni są agresji ich ojczyzny na sąsiada. Taki protest odbywał się też w centralnym punkcie Galway, gdzie na Éyre Square, zebrała się kilkudziesięcioosobowa grupa, a ta nosiła transparenty wzywające do przywrócenia pokoju i pojawiły się też ukraińskie symbole narodowe.

Jeden z największych protestów miał miejsce w Dublinie, gdzie pod ambasadą Federacji Rosyjskiej, wznoszono okrzyki przeciwko agresorowi i żądano, aby władze Republiki, wydaliły rosyjskiego ambasadora z wyspy. Inaczej wyglądają manifestacje pod ambasadą Ukrainy, bo tam manifestuje się poparcie dla tego kraju.

Dużo mówi się też, że Irlandia, może rozważyć pewne kroki, jakie podejmować będzie indywidualnie wobec Federacji Rosyjskiej, ale zaznaczono, iż nie będą one nacechowane ładunkiem emocji. Irlandia wyraziła też swoje pełne poparcie dla pakietu unijnych sankcji wobec Rosji, a na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, zgodziła się na odebranie przedstawicielom Federacji prawa głosu.

W tej sprawie, czyli w zakresie zbrojnej agresji na Ukrainę, wystosowano też apel do mieszkańców Republiki Irlandii, by ci, w odpowiedni sposób manifestowali poparcie do Ukrainy i Ukraińców oraz, nie dokonywali pochopnych ocen, co może prowadzić do zachowań antyspołecznych. Chodzi tu przede wszystkim, by zagwarantować pełne bezpieczeństwo Rosjanom mieszkającym w Irlandii, którzy nie powinni obarczani być odpowiedzialnością za postępowanie prezydenta Putina.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/RTE/NewsTalk

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: