Irlandia przebuduje swój system podatkowy?

ISME, organizacja reprezentująca małych i średnich przedsiębiorców, zaapelowała do ministra finansów, aby przeprowadził gruntowną modernizację systemu podatkowego w kraju.

Wg ISME, minister Paschal Donohoe, powinien w taki sposób przygotować kolejny budżet, aby charakteryzował się trwałymi udogodnieniami dla firm, w tym niższym podatkiem od towarów i usług VAT. Wcześniejsze zasygnalizowanie takiej możliwości, mówią dalej lobbyści z ISME, pozwoli na podniesienie nastrojów w wielu sektorach gospodarki, a jednocześnie da możliwość odpowiedniego zaplanowania działań biznesowych. Dodano również, iż taki krok, więc obniżka podatku VAT, może przyczynić się do pobudzenia całej gospodarki, a to wpłynie na szybszą poprawę koniunktury biznesowej w Irlandii.

Argumentowano, iż trwałe obniżenie stawki VAT z 23 do 21 procent, może przynieść znacznie więcej korzyści, gdyż pieniądze pozostające w kasach firm i co za tym idzie także w portfelach klientów, napędzać będą rynek wewnętrzny, ale nie tylko ten, bo i nabywcy zagraniczni, zauważyć mogą większą atrakcyjność wyspy.

Prezes ISME Ross McCarty:

– Reforma podatkowa nigdy nie jest łatwą opcją, ale nigdy nie była bardziej istotna. Stoimy w obliczu ogromnych wyzwań na froncie fiskalnym i klimatycznym, których nie można dłużej ignorować. Biznes rzadko chce więcej podatków, ale sytuacja, w której znajduje się Irlandia, wymaga, aby wszyscy pracownicy PAYE zarabiający ponad 100 000 euro ponosili takie same obciążenia podatkowe jak osoby samozatrudnione.

ISME jest więc zdania, że wszyscy płatnicy PAYE, którzy zarabiają ponad 100 000 € rocznie, powinni zostać obciążeni dopłatą podatku USC w wysokości 3%.

Prezes ISME Ross McCarty:

– Jest teraz oczywiste, że ta dyskryminacyjna opłata nie zostanie zniesiona. To już wiemy. Dlatego uważamy, że należy wprowadzić dopłatę USC w wysokości 3 procent dla wszystkich pracowników PAYE zarabiających powyżej 100 000 euro rocznie lub trzecią stawkę podatkową PAYE w wysokości 43 procent dla tej samej grupy.

Takie rozwiązanie przyniesie budżetowi roczny dochód w wysokości ponad 300 mln €, co podkreśla się w informacji, która oficjalnie pojawi się dzisiaj na biurku ministra finansów Paschala Donoghoe. Sugeruje się również, aby głębokiej reformy doczekał się system podatkowy związany z nieruchomościami, ponieważ sam system opodatkowania nieruchomości, więc stawki komercyjne i lokalne, które są ze sobą powiązane, pochodzą z 1898 roku i stały się już mocno przestarzałe. To z kolei wpływa na rentowność wielu irlandzkich biznesów, a system podatkowy, nie powinien być zbyt dużym obciążeniem, aby gospodarka się rozwijała, dodaje ISME.

Reprezentanci małych i średnich firm są również przekonani, iż system fiskalny w kraju, cały system podatkowy, powinien doczekać się gruntownych zmian, a te, w konsekwencji przyczynią się do wzrostu gospodarczego, ale i większych wpływów budżetowych, niezależnie od pierwszych niewielkich strat w tym zakresie. ISME wzywa ministra finansów, by stworzył także długofalowy program zmian podatkowych, które odpowiadać będą potrzebom kraju i pobudzać lokalny biznes.

Bogdan Feręc

Źr: ISME

Polska-IE: Udostępnij
Eksperci: nigdy jesz
Czarny scenariusz za
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian