Irlandia powinna wykorzystać swoje wpływy w ONZ

Rząd Ukrainy wezwał irlandzki gabinet, aby wykorzystał swoje możliwości i wpływy na arenie międzynarodowej, co pozwoli na zaostrzenie sankcji wobec Rosji.

Jak dowiadujemy się z pisma przekazanego premierowi Micheálowi Martinowi i ministrowi spraw zagranicznych Simonowi Coveneyowi, Ukraina znalazła się w dramatycznej sytuacji i w każdej chwili oczekuje inwazji ze strony rosyjskiej. Władze Ukrainy zapowiedziały też, że nie będą biernie przyglądać się łamaniu umów, a wkroczenie na ich obecne terytorium wojsk radzieckich, skutkować będzie oporem militarnym.

Sytuacja na linii Rosja – Ukraina, ale też międzynarodowa uległa znacznemu pogorszeniu, kiedy prezydent Władimir Putin uznał dwie separatystyczne prowincje i uważa Donieck oraz Ługańsk za niepodległe państwa, które wspiera w celu ochrony ich terytoriów.

Ukraińskie wezwanie do Republiki Irlandii odnosi się do kwestii nacisków, jakie Zielona Wyspa mogłaby czynić w Europie i Organizacji Narodów Zjednoczonych, by wymusiła na swoich partnerach, wprowadzenie bardzo ostrych sankcji wobec Rosji. Ukraina nigdy nie uznała i nie uzna aneksji Krymu, chociaż w porozumieniach mińskich, zgodziła się na pokojowe rozwiązania w tej kwestii, ale to właściwie zamknęło jej drogę do odzyskania terenów zbuntowanych republik.

Eksperci ds. wschodnich są zdania, iż obecne propozycje sankcji wobec Rosji, nie idą wystarczająco daleko, ale należy podkreślić, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, w jakim kierunku i jak głęboko Unia Europejska karać będzie Federację Rosyjską.

Irlandia sygnalizuje natomiast, iż da swoje pełne poparcie dla wprowadzenia sankcji wobec Rosji, chociaż ostrzega, iż może to wywołać konflikt zbrojny. Podobnego zdania są inne kraje europejskie, więc decyzje mają być w tym zakresie wyważone.

Takich obaw nie wykazuje natomiast Wielka Brytania, która rozpoczęła już wprowadzanie własnych sankcji na Rosję. Najmocniejsze uderzenie może przyjść jednak ze strony amerykańskiej, bo tamtejsza administracja zapowiada, że zaostrzenie konfliktu Rosji z Ukrainą, może skutkować odłączeniem Federacji Rosyjskiej od systemu SWIFT, czyli globalnego systemu przesyłania głęboko zabezpieczonych wiadomości, w tym przekazów pieniężnych. Taki krok, o ile nastąpi, odetnie Rosję od pieniędzy płynących ze świata, więc stanie się niewydolna finansowo i nie będzie mogła realizować ponadnarodowych operacji pieniężnych.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Właściciele firm p
Subsidy to privately
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська