Irlandia powinna być zadowolona

Gabinet i służby medyczne chwalą mieszkańców kraju za ich wkład i wysiłek włożony w opanowanie drugiej fali koronawirusa, a i dodają, że mamy się z czego cieszyć, co wynika z opinii panującej w Europie.

Kiedy na kontynencie europejskim właściwie wszystkie państwa są obecnie w strefie czerwonej, wskaźniki zakażeń, o ile nie wzrastają, to utrzymują się na wysokich lub bardzo wysokich poziomach, Irlandia jest w strefie pomarańczowej, a to oznacza, że tutaj, ilość potwierdzonych przypadków zakażeń, jest stosunkowo niska.

Mówi się, że jesteśmy szczęśliwcami, bo święta Bożego Narodzenia, przebiegać będą w gronie rodziny, spotkań towarzyskich i z zezwoleniem władz na odwiedziny najbliższych, czego nie może powiedzieć Europa kontynentalna.

W Niemczech planuje się podnieść przed świętami poziom ograniczeń, wprowadzić restrykcje w podróżowaniu, a część państw wprowadziło już godziny policyjne. Do takiego kroku przygotowuje się teraz Hiszpania, która w Boże Narodzenie i Sylwestra, zezwoli na swobodne przemieszczanie się po miastach, jednak tylko do godziny pierwszej w nocy.

Obostrzenia wysokich poziomów zapowiadane są także w Polsce, ale i Czechach, Portugalii, Francji i innych państwach Unii Europejskiej, a wszystko zdarzyć się ma jeszcze przed świętami, co z kolei będzie miało wpływ na możliwość odwiedzin. Z doniesień agencyjnych wiemy, iż święta na kontynencie, to w większości spotkania maksymalnie sześciu osób, nie zaś tak, jak w Irlandii – trzech gospodarstw domowych. Z wirusem nie radzi sobie również nasz wschodni sąsiad, który wprowadził już szczepienia, ale w Wielkiej Brytanii, po pierwsze poziom zakażeń wciąż jest wysoki, a i mają problem z mutacją wirusa.

Co ważne, w Europie, mogą wprowadzone być regionalne zakazy podróżowania, a w Irlandii, 18 grudnia, będzie można przemieszczać się między hrabstwami.

Jest jeszcze jedna różnica, pomiędzy kontynentem a Irlandią, bo ta, jeżeli mówi już o kolejnej fali koronawirusa i kolejnych możliwych blokadach, to w trybie bardzo przypuszczającym. W Europie tamtejsze rządy, otwarcie informują, że trzecia fala zachorowań nastąpi wiosną, a i dodaje się, że twarde blokady, nie znikną jeszcze przez przynajmniej kolejny rok.

Czy mieszkańcy Irlandii są więc szczęśliwcami pod pandemicznym względem? Wydaje się, jak pisze europejska prasa, że…

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij
Zezwolenie na wyjśc
W Irlandii będzie b
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian