Irlandia powinna asekurować swój przemysł spożywczy. GMO w UK, stanie się normą

Rząd musi chronić irlandzkich producentów żywności”, gdy Wielka Brytania prezentuje rozbieżności w zakresie standardów dla produktów spożywczych.

Poseł Sinn Féin do Parlamentu Europejskiego z regionu Midlands Northwest Chris MacManus zasygnalizował pierwszą brytyjską próbę odejścia od stosowania unijnych standardów żywnościowych, co skomentował następującymi słowami:

– Nie mamy nawet drugiego tygodnia stycznia, a Brytyjczycy zapowiadają już, że ​​zniosą unijne standardy żywnościowe. Decyzja brytyjskiego Departamentu Środowiska Żywności i Spraw Wiejskich o rozpoczęciu konsultacji w sprawie edycji genów jest wyraźną wskazówką, że zasady produkcji żywności ulegną zmianie. Edycja genów jest powszechnie nazywana GMO lub organizmami modyfikowanymi genetycznie. Polega na zmianie właściwości rośliny, aby uczynić ją bardziej odporną na takie rzeczy, jak szkodniki. Ze względu na bezpieczeństwo, żywność produkowana z roślin GMO podlega w UE ścisłym ograniczeniom. To z kolei może wprowadzić różne standardy w zakresie GMO, ponieważ Wielka Brytania zamierza znieść wszelkie ograniczenia dotyczące roślin GMO, w których roślina hybrydowa, nawet jeśli została stworzona w laboratorium, mogłaby technicznie zostać stworzona naturalnymi metodami hodowli. Różni się to od opinii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który nie uznaje takiego rozróżnienia w rodzajach GMO. Jeśli chodzi o to, kto ma właściwe podejście, nie to jest moim głównym zmartwieniem, o ile jest ono oparte na rzetelnej nauce, problem polega na tym, że Wielka Brytania może wkrótce produkować lub importować żywność, która została stworzona przy użyciu metod niedozwolonych w UE.

MacManus ostrzegł przed efektem domina dla irlandzkich producentów i dodał:

– Wszelkie oszczędności kosztów uzyskane dzięki zastosowaniu tej technologii w produkcji pozwolą tym firmom obniżyć ceny, ale i odstraszyć producentów żywności w UE, takich jak Irlandia. Obawiam się, że irlandzcy rolnicy uprawiający ziemię, z dnia na dzień mogą stać się niekonkurencyjni na półkach supermarketów w Wielkiej Brytanii. Decyzja Wielkiej Brytanii, aby to zrobić, nie ma wpływu na umowę handlową, ponieważ nie będzie ona eksportować żywności GMO, wyprodukowanej na rynek UE, a zatem nie będzie miała wpływu na reperkusje handlowe. Za tym środkiem prawdopodobnie pójdą inne, co stanowi ogromne zagrożenie dla udziału irlandzkiego rolnika w rynku brytyjskich supermarketów. Rząd irlandzki musi być gotowy do wspierania naszych rodzimych rolników w przypadku poważnych zakłóceń w wielkości eksportu z Irlandii do Wielkiej Brytanii. 

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Biden zostanie prezy
Zdalne miejsca pracy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian