Irlandia potrzebuje tysięcy żołnierzy

Minister spraw zagranicznych i obrony Simon Coveney przedstawił rządowi plan podniesienia bezpieczeństwa kraju, a w tym zawarta jest informacje, iż Irlandia potrzebuje przynajmniej 3000 dodatkowych żołnierzy, aby poradzić sobie z zagrożeniami, jakie pojawiły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W następstwie wydarzeń z 24 lutego tego roku w Irlandii powstał plan radykalnej zmiany w podejściu do obronności, a w tym planuje się zarówno unowocześnić, jak i dozbroić armię, ale też zwiększyć istotnie jej stan osobowy. Minister Coveney podkreślił, że wymienione przez niego 3000 nowych żołnierzy, będzie i powinno być punktem wyjścia, a wynika z raportu Komisji ds. Sił Obronnych, ale ów powstał jeszcze przed atakiem Ukrainy. To oznacza, że absolutnym minimum będzie zwiększenie stanu osobowego Sił Obronnych Republiki Irlandii o 3000 osób, a docelowo może być to 5 lub 6 tysięcy.

Aktualnie Siły Obronne Irlandii liczą sobie 9500 stałych członków i 4069 rezerwistów, jednak ta ilość jest zbyt mała, by zagwarantować Irlandii wyższe bezpieczeństwo. Problemem jest również utrzymanie żołnierzy w armii, a głównie wpływa na to wysokość uposażenia, więc i w tym zakresie następować będą zmiany. Minister Coveney uważa, że budżet na obronność może być zwiększany zgodnie z zaleceniem Komisji, więc o ok. 1.5 mld € rocznie.

W tej sprawie prowadzone są już rozmowy z Departamentem Finansów  oraz Wydatków i Reform, a zarówno Paschal Donohoe, jak i Michael McGrath, ze zrozumieniem przyjęli propozycję zwiększenia finansowania armii Republiki i zauważyli potrzebę jej wzmocnienia oraz przebudowy.

Minister Simon Coveney odniósł się również do programu w rosyjskiej telewizji, gdzie przestawiono konsekwencje ataku nuklearnego na Wielką Brytanię i Irlandię, a powiedział:

– To, co widzieliśmy w rosyjskiej telewizji państwowej, było odwróceniem uwagi, że nie powinniśmy odwracać uwagi od prawdziwych okrucieństw, które mają miejsce na Ukrainie, gdzie kobiety i dzieci są brutalnie traktowane, gdzie istnieje prawdopodobieństwo, że niemalże widzimy zbrodnie wojenne na co dzień. Opisałem to jako rodzaj śmieciowej telewizji dla rosyjskiej widowni z typową dezinformacją, jako jej częścią.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EU to provide milita
Sojusznik Kremla zaw
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська