Irlandia potrzebuje setek tysięcy mieszkań

Nowy druzgocący dla rządu raport dotyczący budownictwa, opublikowany został przez Bank Centralny Irlandii, który przekonuje, że to, co oddawane jest do użytku obecnie, to zaledwie kropla w morzu mieszkaniowych potrzeb.

Rosnący popyt na mieszkania i domy, nie będzie się zmniejszał, a to oznacza, iż tempo budowy domów powinno zostać znacznie zwiększone, by zaspokoić potrzeby mieszkańców kraju. W następnych 10 latach Irlandia potrzebować będzie przynajmniej 340.000 nowych domów, ale to ilość podstawowa, by pokryć potrzeby bieżące, gdyż ideałem byłoby wybudowanie ponad 400.000 domów.

Niestety w raporcie Banku Centralnego znalazło się wiele uszczypliwości pod adresem rządu i mówi się tam, iż obecne tempo budowy domów, nie nadąża za potrzebami, czyli głównie za wzrostem populacji.

W przygotowanym przez bankowych ekspertów dokumencie czytamy, iż rozwój budowlany wyspy jest nierównomierny, więc w latach 1998 – 2008 budowano rocznie około 60.000 domów, a w okresie kryzysu ekonomicznego nastąpił znaczny spadek ilości oddawanych do użytku izb mieszkalnych. W latach krachu rocznie do rąk nowych właścicieli trafiało zaledwie 10,5 tys. domów, dodaje Bank Centralny, co w konsekwencji spowodowało duże zapóźnienia i obecną sytuację braku dostępnych lokali.

Bank Centralny Irlandii pokazał również, co wynika z danych opracowanych w Central Statistics Office, iż w ostatnich trzech latach, populacja Irlandii wzrosła o 182.000 osób, które potrzebują lub będą potrzebowały mieszkań, więc plany budowy domów, muszą być traktowane priorytetowo przez ten i kolejne rządy.

Z szacunków BCI wynika, iż w tym roku wybudowanych zostanie ogółem 21.000 nowych domów, a to znacznie poniżej potrzeb kraju, więc kryzys mieszkaniowy będzie się wyłącznie pogłębiał. Co ważne, utrzymujący się popyt na mieszkania i domy, powinien zmusić władze do podjęcia kroków, aby przynajmniej w najbliższych latach, znacznie przekraczać plan zapotrzebowania na lokale mieszkalne, więc zbliżyć się do wyniku z lat 1998 – 2008. Takie tempo budowy pomoże przezwyciężyć kryzys budowlany, a i rozwiąże inne problemy z zakwaterowaniem.

Coraz więcej pytań, coraz więcej zagadek i kiedy popatrzy się na Irlandię z szerszej, niż własne problemy perspektywy, widzimy chory, niewydolny i kulejący organizm, nad którym nikt właściwie nie panuje. Można też zapytać, jakim cudem jeszcze ponad 10 lat temu, można było budować prawie trzy razy więcej domów, niż dzieje się to obecnie? Czy to problemy natury technicznej, czy brak woli, a może problemy leżą w całkiem innym miejscu?

Raport BCI>>>

Bogdan Feręc

Źr: BCI

Polska-IE
Wybory już jutro
Odszkodowania, nie b
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish