Irlandia pójdzie w ślady Brytyjczyków – wojsko będzie szczepić

W ubiegłym tygodniu Wielka Brytania podjęła decyzję o masowych szczepieniach mieszkańców, a w dziele uodparniania tamtejszego społeczeństwa, służby medyczne wesprze brytyjska armia.

Prawdopodobnie tak samo stanie się w Irlandii, a wskazują na to pewne kroki, które do tej pory zostały podjęte. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie irlandzkich Sił Zbrojnych, podpułkownik Louis Flynn, dołączył właśnie do Narodowej Grupy Roboczej ds. Szczepionek Covid-19.

Sprawa do niedawna owiana była mgiełką tajemnicy i dopiero po dołączeniu podpułkownika do Zespołu, poinformowano o tym fakcie.

Jak mówi się w przekazach, HSE wraz z irlandzkim wojskiem, zająć mają się szczepieniami ludności w Irlandii, a wpłynie to na szybkość szczepień, co jest jedynym powodem. Wojsko zająć ma się również sprawami logistyki, więc transportem szczepionek, a jak podało jedno ze źródeł, „wojsko wniesie precyzję i przywództwo logistyczne”. O takich działaniach informuje również przewodniczący grupy Roboczej, były rektor Dublin City University, prof. Brian MacCraith.

Podpułkownik ma już doświadczenie we współpracy z HSE i władzami kraju, gdyż po powrocie z Syrii, gdzie dowodził misją pokojową 59 batalionu piechoty, w ramach operacji ONZ, zajął się organizacją mobilnych punktów pobierania wymazów, w ramach walki z Coviod-19. Kierował ówcześnie operacją „Fortitude”, w której irlandzkie Siły Zbrojne, rozstawiły na terenie Irlandii, mobilne punkty pobierania próbek do badań.

Teraz podpułkownik Flynn, odpowiedzialny ma być za przygotowanie podobnych działań, które koordynowane będą przez zespół profesora Briana MacCraitha.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Niby wszystko dogada
Garda wybiera osoby,
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian