Irlandia podwoiła swoje rezerwy złota

Bank Centralny Irlandii poinformował, że w okresie 12 ostatnich miesięcy, podwoił rezerwy irlandzkiego złota, które zdeponowane jest w kilku miejscach na świecie.

Główne rezerwy irlandzkiego złota znajdują się natomiast w Bank of England, jednak nie poinformowano w szczegółach, ile złota znajduje się w Banku Anglii, ani też, o jakiej wartości tego kruszcu jest mowa. Wiadomo natomiast, że rezerwy złota Irlandii zwiększono do około 689,5 mln €, co ma być zabezpieczeniem kraju przed inflacją, a jednocześnie kraj spodziewa się, że rosnąca wartość tego kruszcu, może dać w przyszłości istotny zysk.

Złoto nie stanowi głównego zabezpieczenia Irlandii, bo znacznie więcej pieniędzy ulokowanych zostało w obligacjach, a tu mówi się już o kwocie w okolicach 32 mld €.

Minister finansów Paschal Donohoe stwierdził, że Irlandzki Bank Centralny zwiększył swoje rezerwy złota do 12 ton, co może odpowiadać zwiększeniu ilości tego kruszcu od 100% w porównaniu do pierwszego kwartału roku ubiegłego. Co ciekawe, od 2011 roku, rezerwy irlandzkiego złota, nie były zwiększane i przez długi czas pozostawały na niezmiennym poziomie.

Wg ministra finansów, rezerwy złota, jakie posiada obecnie Irlandzki Bank Centralny, mają obecnie formę sztabek, ale są też w postaci monet. Donohoe stwierdził również, że zapasy irlandzkiego złota, będą uodparniać bilans finansowy kraju, a i będą formą zabezpieczenia na przyszłość.

Bank Centralny zasugerował, iż nie można obecnie wykluczyć kolejnych zakupów złota, chociaż nie dał jasnej odpowiedzi, czy tak się stanie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wychodzące z kraju
Martwe ciało na wid
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська