Irlandia podawać będzie prawdopodobnie dwie dawki szczepionki

Jak wynika z informacji podawanej przez producenta szczepionki przeciwko koronawirusowi, jego preparat, skuteczny jest również w jednej dawce, co stało się podstawą do rozważań.

AstraZeneca twierdzi, że ich szczepionka, może być podana w jednej tylko dawce i gwarantuje jej działanie, a druga porcja, jest wyłącznie wzmocnieniem działania preparatu. Nad tą kwestią i strategią podawania wakcyny zastanawiał się Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NIAC), który nieoficjalnie zawyrokował i zaleci jakoby, aby rząd, zastosował się do ich opinii.

Wg członków NIAC szczepionka Oxford/AstraZeneca, która zatwierdzona została do użytku na terenie Unii Europejskiej w piątek, powinna być podawana w dwóch dawkach, co da pełną gwarancję skutecznego dziania. Obecnie, należy mieć pewność, że preparat zabezpieczy mieszkańców wyspy przed wirusem, więc pojedyncze dawki, można będzie podawać, ale dopiero, kiedy zlikwidowana zostanie pandemia.

Ostateczna opinia w tej sprawie, podana zostanie do publicznej wiadomości dzisiaj lub jutro, ponieważ na sobotnim spotkaniu grupy ekspertów, opracowano zalecenia, a decyzja musi zostać teraz zatwierdzona. Nie wydaje się również, aby sobotnie ustalenia uległy zmianie, chociaż nadal są nieformalne.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Co z irlandzkimi mat
Wielka Brytania trac
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian