Irlandia otrzyma z UE mniej pieniędzy

Minister finansów Paschal Donohoe poinformował, że Irlandia, może liczyć na zastrzyk gotówki z unijnego programu odbudowy po Covid-19, ale nie otrzyma ich tyle, co państwa o podobnej wielkości.

Powodem jest irlandzka gospodarka, a ściśle rzecz ujmując PKB Irlandii, której wskaźniki, przewyższają wyniki Produktu Krajowego Brutto w innych porównywalnych krajach. Donohoe dodał, że pieniądze, które trafią do kraju, będą też bardziej ukierunkowane, więc przeznaczone na konkretne cele i tylko na te, będą mogły być wydawane.

Z unijnego programu naprawy po pandemii, Irlandia otrzyma kwotę 672 mld €, natomiast w formie dotacji 853 mln €. Dostępność funduszy Unia Europejska określiła na postawie wskaźników wzrostów gospodarczych, ale też liczby ludności oraz poziomu bezrobocia. Wg ministra Donohoe, ubiegłoroczne tempo wzrostu Irlandii, było wyższe od średniej unijnej, a to spowodowało, że Irlandia otrzyma znacznie mniej pieniędzy, niż wcześniej się wydawało. Jak mówił dalej irlandzki minister finansów, wzrost gospodarczy z 2020 roku, był wyższy od przewidywanego przez Komisję Europejską i PKB kraju wzrosło o 3%, chociaż liczone ogółem, obniżyło się za sprawą eksportu o 6,3%. Większość pieniędzy, jakie trafiać będą z Brukseli do państw unijnych, powinna być przekazana przed końcem tego roku, co zgodne jest z przyjętą przez KE dyrektywą.

Minister Paschal Donohoe spodziewa się też, iż Irlandii, uda się szybko uruchomić swoją gospodarkę, ale stanie się to w chwili, kiedy ruszy program masowych szczepień.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Bank of Ireland na p
Premier ma nadzieję
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian