Irlandia oficjalnie weszła w recesję. To początek dramatu wyspy

Najnowsze dane CSO wskazały, że irlandzki Produkt Krajowy Brutto, skurczył się o 6,1% i jest najwyższym kwartalnym spadkiem w historii kraju.

Powodem wejścia kraju w recesję była oczywiście blokada, która trwała przez cały II kwartał, a największe straty, ciągnące gospodarkę w przepaść, zanotowały sektory: budownictwa o 38,3% i hotelarsko-restauracyjny ze spadkiem o 30,3%.

Komentując wyniki, minister finansów Paschal Donohoe powiedział, że takie wyniki były spodziewane przez rząd, więc ten, nie jest zaskoczony.

Paschal Donohoe:

– Dane są absolutnie zgodne z tym, czego oczekiwaliśmy. Wirus wyrządził najwięcej szkód w drugim kwartale roku… Zdaję sobie sprawę, że wśród publikowanych dzisiaj statystyk jest wiele osób, które ucierpiały, są miejsca pracy, które zostały utracone i są przedsiębiorstwa, które zostały zamknięte. To jest rodzaj krzywdy, która wydarzyła się w naszym społeczeństwie w wyniku tej choroby. To, nad czym wszyscy bardzo ciężko pracujemy teraz we wszystkich partiach, we wszystkich ministerstwach, to podwojenie wszystkich naszych wysiłków, aby pomóc naszej gospodarce ożywić ją i przywrócić ludziom pracę.

Tymczasem ekonomista Jim Power powiedział, że wpływ epidemii staje się teraz jasny, a dodał:

– Jeśli spojrzeć na rdzenne części gospodarki, wydatki konsumentów spadły o 19,6%, co jest dość dramatyczne. Widzieliśmy również, że tradycyjne irlandzkie firmy będące własnością rdzennych mieszkańców znajdowały się pod sporą presją. Gospodarka krajowa w drugim kwartale bardzo, bardzo mocno ucierpiała wskutek przestoju spowodowanego COVID-19.

*

Zarówno słowa ministra Donohoe, jak i ekonomisty Jima Powera wskazują, że już teraz znaleźliśmy się w niezwykle trudnej sytuacji ekonomicznej, bo w recesji, a ta oznacza, ujemny wzrost gospodarczy. Czy należy spodziewać się szybkiej poprawy? Raczej nie, gdyż to dopiero wstęp do wielu upadłości, więc wzrostu ilości osób bez pracy, a i dalszego wzrostu długu publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: CSO/NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Twarda granica z Irl
Irlandzki rząd musi