Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Irlandia odnotowuje 43% spadek liczby wniosków azylowych. Czy system ochrony wreszcie działa?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Minister sprawiedliwości Jim O’Callaghan poinformował podkomisję gabinetową, że jego departament zaczyna zauważalnie zmniejszać liczbę nowych wniosków o ochronę międzynarodową. Według informacji przekazanych przez RTÉ News, w pierwszej połowie bieżącego roku liczba złożonych wniosków spadła aż o 43% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2024.

Dane Departamentu Sprawiedliwości pokazują, że choć w ostatnich latach Irlandia zmagała się z gwałtownym wzrostem liczby wniosków – osiągając w zeszłym roku poziom 18 500 przypadków IPAS – to obecnie trend zaczyna się odwracać. Kluczową rolę odegrało tu przyspieszenie przetwarzania wniosków dzięki znacznym inwestycjom w system ochrony międzynarodowej, digitalizacji oraz przeprojektowaniu procesów. Zmiany te umożliwiły znaczący wzrost mocy przerobowych.

W 2024 r. Biuro Ochrony Międzynarodowej wydało ponad 14 000 pierwszych decyzji, podczas gdy rok wcześniej liczba ta wynosiła około 8 500. Równolegle Trybunał Apelacyjny ds. Ochrony Międzynarodowej (IPAT) zamknął w 2024 r. około 3100 odwołań, niemal podwajając wynik z 2023 r., kiedy to było ich około 1700. Według zapowiedzi resortu trend ten ma się utrzymać, a w 2025 r. liczba decyzji powinna jeszcze wzrosnąć.

Kolejnym ważnym czynnikiem zmian było wprowadzenie w listopadzie 2022 r. przyspieszonej procedury rozpatrywania wniosków dla osób pochodzących z tzw. bezpiecznych krajów pochodzenia, wnioskodawców posiadających ochronę w innym państwie europejskim oraz osób pochodzących z krajów, które w danym okresie generują szczególnie dużą liczbę wniosków.

Statystyki pokazują wymierne skutki tej polityki:

Według rządowych źródeł obserwowany trend spadkowy wynika zarówno z przyspieszonego procedowania i digitalizacji systemu, jak i sygnału, że irlandzki system azylowy przestaje być postrzegany jako przeciążony i opóźniony, co w przeszłości bywało czynnikiem przyciągającym część wnioskodawców.

Minister O’Callaghan poinformował jednocześnie, że dalsze usprawnienia proceduralne oraz wzmocnienie egzekwowania decyzji deportacyjnych będą kluczowe, by utrzymać obecny trend i ograniczyć presję na system mieszkaniowy oraz socjalny w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Fot. CC BY 2.0 Houses of the Oireachtas

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version